فراخوان جذب کارشناس رسمی دادگستری در رشته حوادث ناشی از کار و آتش نشانی

برای اطلاعات بیشتر مشاوره کنید

دانش آموختگان رشته های مرتبط با 5 سال سابقه کار و سایر فعالان با 15 سال سابقه کار می توانند در این آزمون ثبت نام کنند.

شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری در راستای تامین کارشناسان مورد نیاز در رشته های حوادث ناشی از کار، آتش سوزی و آتش نشانی و سایر رشته های کارشناسی اقدام به برگزاری آزمون نموده است. کارشناسان در رشته های تحصیلی مرتبط که دارای تجربه و تحصیلات مرتبط می باشند می توانند بعد از طی فرایندهای آزمون و مصاحبه، به عنوان کارشناس رسمی دادگستری در رشته حوادث ناشی از کار فعالیت نمایند.

مهلت ثبت نام : از روز چهارشنبه سوم مهر ۱۳۹۸ لغایت روز شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ می باشد.

دانلود دفترچه راهنما

قبل از ثبت نام با حوصله دفترچه راهنمای آزمون را مطالعه کنید.

ثبت نام

برای ثبت نام آنلاین و کسب اطلاعات بیشتر ایجا کلیک و ثبت نام کنید.

درباره کارشناسان رسمی دادگستری:

اریخچه کارشناسی و قوانین مربوط به آن از صدور فرمان مشروطیت تا کنون و سپس چگونگی تشکیل کانون کارشناسان رسمی دادگستری در قبل و بعد از تصویب لایحه قانونی استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب سال ۱۳۸۵ و اقدامات انجام شده توسط هیئت مدیره های کانون ها و شورای عالی بطور خلاصه بشرح ذیل می باشد.

با پیشرفت علوم و پیچیدگی مسائل مختلف مطروحه در مراجع قضائی، آشنائی به تمام علوم برای هیچکس مقدور نبود و بنابراین لازم می بود که رشته هایی مختلف کارشناسی بوجود آید و پیرو آن قوانینی در ارتباط با چگونگی کارشناسی و نحوه انتخاب کارشناسان تهیه گردد.

برای اولین بار پس از ظهور مشروطیت در بعضی از مواد « قوانین موقتی محاکمات جزائی» مصوب خرداد ۱۲۹۰ « اهل خبره » بکار برده شده است.
بر طبق قانون مزبور مستنطق و دادگاههای صلح و جنحه می توانستند در صورت لزوم نظر اهل خبره را جویا شوند.
در « قوانین موقتی اصول محاکمات حقوقی » مصوب آبان ۱۲۹۰، مواد متعددی به اهل خبره، موارد رجوع به آنان، نحوه انتخاب خبرگان، وظایف و حق الزحمه آنان اختصاص داده شده بود.
در « قانون محاکم تجارت » مصوب تیرماه ۱۲۹۴، مقرراتی نظیر آنچه در قانون موقتی اصول محاکمات حقوقی برای انتخاب اهل خبره معین شده بود، پیش بینی گردید.
به منظور نظارت بر کار کارشناسان و سازماندهی مربوط به امور آنان، در دی ماه ۱۳۱۵ ضمن قانون اصلاح قسمتی از قانون اصول تشکیلات عدلیه و استخدام قضات پیش بینی شده بود که « تنظیم امور مترجمین و سایر اهل خبره و مصدقین بعهده اداره فنی وزارت دادگستری است ».
در بهمن ماه ۱۳۱۷ قانون راجع به کارشناسان رسمی دادگستری در ۳۰ ماده به تصویب رسید.
در قانون دادرسی مدنی مصوب سال ۱۳۱۸ که جانشین کلیه قوانین محاکمات قبلی گردیده بود. مواد مربوط به کارشناسی بنحوی که در قوانین قبلی پیش بینی شده بود محفوظ ماند.
با توجه به کمبودها و اشکالاتی که در طی سالها در اجرای قانون مورخ ۱۳۱۷ وجود داشت. در سال ۱۳۳۹ « قانون راجع به اصلاح قانون کارشناسان رسمی » بتصویب رسید.
در مهرماه ۱۳۴۳ تعدادی از کارشناسان هیئتی را بعنوان هیئت را بعنوان هیئت منتخب جهت تنظیم اساسنامه و تهیه مقدمات تشکیل کانون کارشناسان انتخاب نمودند. طبق دعوت هیئت منتخب، جلسه مجمع عمومی و هیئت کارشناسان رسمی در ۱۳۵۲/۷/۸ تشکیل و اساسنامه کانون در ۲۸ ماده و ۶ تبصره و نهایتاً اعضاء هیئت مدیره انتخاب شدند.
اولین دوره هیئت مدیره کانون مزبور در سال ۱۳۵۲ و دومین دوره آن در سال ۱۳۵۵ تشکیل گردید.
ذکر این مطلب لازم است که کانون نامبرده صرفاً یک جمعیت صنفی بوده و از نظر سازمانی ارتباطی با وزارت دادگستری نداشت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای انقلاب اسلامی که وظیفه قانون گذاری را بعهده داشت در اول آبان ۱۳۸۵ و « لایحه قانونی مربوط به استقلال کانون کارشناسان رسمی» را مشتمل بر ۳۰ ماده و ۹ تبصره به تصویب رساند که در ۱۳۸۵/۸/۱۲ به وزارت دادگستری ابلاغ و در روزنامه رسمی مورخ ۱۳۸۵/۹/۵ درج گردید.
با توجه به مسائل مطروحه در لایحه قانونی مصوب ۱۳۵۸/۸/۱ شورای انقلاب اسلامی، قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری در جلسه مورخ ۱۳۸۱/۱/۱۸ مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۱/۱/۲۸ به تأییدشورای نگهبان رسید. آئین نامه اجرائی آن نیز در جلسه مورخ ۱۳۸۲/۸/۲۸ هیئت وزیران تصویب گردید.
با عنایت به قانون فوق الاشعار، شورای عالی کارشناسان رسمی در دو مرحله انتخاب و اولین جلسه خود را در تاریخ ۱۳۸۲/۷/۲۷ در تهران تشکیل دادند.

دریافت قانون کارشناسان رسمی دادگستری

برای دریافت قانون کارشناسان رسمی دادگستری روی لینک بالا کلیک کنید.

شرح وظایف کارشناسان رسمی دادگستری
در کشور هر سال چند میلیون پرونده وجود دارد که نیاز به رای و نظر کارشناسی دارد. کارشناس رسمی در مورد هر پرونده به بررسی ابعاد گوناگون آن و انجام انواع تحقیقات لازم می پردازد و با کسب اطلاعات لازم، تمامی ابهامات موجود در پرونده را برای قاضی رفع نموده و در صدور رای به او کمک می کند.
بنابراین کارشناس رسمی باید در حوزه کاری اش، فردی متخصص و حرفه ای باشد زیرا نظر کارشناس رسمی در رای صادرشده توسط قاضی در هر پرونده بسیار موثر است. البته داشتن تجربه کاری نیز بسیار مهم است به همین دلیل یکی از شرایط جذب کارشناسان رسمی این است که باید حداقل ۵ سال سابقه کاری تخصصی داشته باشند.

آیا کارشناس رسمی یک شغل است؟

در واقع می توان گفت کارشناس رسمی یک شغل نیست بلکه یک تخصص و حرفه است که در موارد لازم در پرونده های مختلف از آن استفاده می شود. بنابراین بسیاری از متخصصان و شاغلین کشورمی توانند در کنار شغلی که دارند، با دریافت پروانه کارشناس رسمی دادگستری، در صورت ارجاع پرونده قضایی به آنها، کار کارشناس رسمی را نیز انجام دهند.

آیا کارشناس رسمی فقط در قوه قضائیه می تواند فعالیت کند؟

فعالیت اصلی و عمده کارشناس رسمی در قوه قضائیه است ولی با توجه روند خصوصی سازی در کشور، بخش هایی مانند قوه مجریه و دستگاه و سازمان های مختلف در صورت نیاز می توانند از نظرات این کارشناسان استفاده کنند و نظرات این کارشناسان رسمی مورد تایید سازمان بازرسی و دیوان محاسبات است.

بررسی خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی

هنوز نقد و بررسی ثبت نشده است.

هیچ پیشنهاد بیشتر برای این محصول موجود نیست!

شرایط حمل و نقل

فقط کالاهای الکترونیک و مشاوره ارائه می گردد.

شرایط بازپرداخت

در صورت عدم رضایت هزینه بازپرداخت می شود.

ابطال / بازگشت / تبادل

فقط کالاهای الکترونیک و مشاوره ارائه می گردد.

درخواستهای عمومی

هیچ درخواست مشاوره ای وجود ندارد

فروشگاه بر اساس بخش ها