ایمنی Safety Security HSE

 
 

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
[فراموشی کلمه عبور]
   

930929 بنر شما 15ک

 ثبت آگهی معرفی وب سایترزومه های ثبت شدهثبت آگهی معرفی شرکت/موسسه ایمنیثبت آگهی استخدام /فرصت شغلیثبت رزومهثبت آگهی معرفی کالاها و خدمات ایمنیثبت آگهی معرفی رویداد/همایش ایمنیسایر صفحات سایت

 

این صفحه: 796-‌بررسی رابطه تراز معادل مواجهه صوت(Leq) و مصرف سیگار با میزان افت شنوایی در کارگران سنگبري‌هاي شهرستان ری

960422 شرکت دانش بنیان سامان تهویه نیک پالایش 924 ک

960325 صاعقه گیر الکترونیکی کرونا

950325 انتشارات حک: ناشر تخصصی کتاب های دانشگاهی HSE

کانال تلگرام ایمنی

هفتمین همایش سراسری بهداشت و ایمنی کار به ميزباني دانشگاه علوم پزشكي قزوین و انجمن علمي بهداشت کار ایران  13 لغایت 15  اردیبهشت ماه سال  1390 در قزوین برگزار شد. اين همایش ، يكي از بزرگترين گردهمايي هاي علمي كشور است كه با حضور صاحبنظران، محققين، دانشمندان و دانشجويان حوزه ایمنی و بهداشت حرفه ای بصورت دوسالانه برگزار ميشود.  در كنار ديگر ساير مجريان محترم ،"پايگاه اينترنتي ايمني" افتخار داشت رسالت طراحي و بروز رساني سايت رسمي همايش و  اطلاع رساني اين رويداد مهم  را از ماهها قبل از برگزاري تا پايان همايش بعهده داشته باشد.

   كميته علمي همايش  كميته اجرايي همايش  گالري عكس همايش  مقالات ارائه شده در همايش

 

‌بررسی رابطه تراز معادل مواجهه صوت(Leq) و مصرف سیگار با میزان افت شنوایی در کارگران سنگبري‌هاي شهرستان ری

 

-

 

 

صدا به عنوان یکی از مهمترین و فراگیرترین عامل زیان آور فیزیکی در کارگاه‌هاي سنگبري به شمار می رود که باعث افت شنوایی موقت و دائم، معلولیت شنوایی و یا بروز حوادث شغلی در کارگران میباشد. در اين مطالعه توصيفي – تحليلي 12 کارگاه سنگبري با مجموع 100 نفر شاغل جهت بررسي صدا به روش عمومی انتخاب و آناليز فرکانسي صدا در ايستگاههای داراي صداي پيش از حد مجاز dBA) 85) صورت گرفت. تجزیه و تحلیل داده ها و رسم نمودارها با استفاده از نرم افزار Spss و Excel انجام و ميزان افت شنوايي (NIHL) در نمونه‌های مورد مطالعه از طريق اديومتري و متعاقب آن میزان معلولیت شنوایی پس از حذف اثر سن تعيين شد. اطلاعات مربوط به مشخصات دموگرافيكي كارگران و سابقه كشيدن سيگار نيز از فرم معاينات دوره اي تكميل شده يراي كارگران استخراج گرديد. نتايج اين مطالعه نشان داد که در کارگاههاي مورد بررسي مقادير بيشترين و کمترين تراز فشار صوت dBA 100 – 59 متوسط تراز معادل مواجهه صدا dBA 90 بوده است. آزمونهای آماری نشان داد که بین افت دائم و معلولیت شنوایی با سابقه کار و تراز معادل مواجهه روزانه ارتباط مستقيم وجود دارد (05/0 >P ). همچنین ميزان افت شنوايي و معلولیت كلي ( هر دو گوش) در كارگران مورد مطالعه به ترتیب برابر با34/ 8 66/19 دسی بل و 25/5 92/1 درصد برآورد گردید. در ضمن بین افت دائم شنوایی و سیگاری بودن افراد ارتباط معناداری نشان داده شد(05/0 >P ). به طور كلي نتايج این مطالعه بيانگر آن است كه صداي زياد كارگاههای سنگبری بر آستانه شنوايي تأثير سوء داشته و به تناسب با سابقه كار و سیگاری بودن در افراد مورد بررسی كاهش آستانه شنوايي ايجاد كرده است. لذا با توجه به وضعیت نگران کننده موجود در كارگاههاي مورد مطالعه لزوم برنامه كنترل صدا از طریق اقدامات اصلاحی مديريتي و فني توصيه مي گردد.

 

-

واژگان كليدي :    صدا، افت شنوايي، سیگار، صنايع سنگ

 
 

نويسنده اول :

فرين فاطمي
-
کارشناس ارشد بهداشت حرفه اي شبکه بهداشت و درمان شهرستان ري
Farin.fatemi@gmail.com
كد ثبت اين مقاله در سايت :  796

<<<< بازگشت به صفحه قبل

.....

 << بازگشت به صفحه قبل   

 

   

 

 
 
 
 

ارتباط با مدیریت سایت ایمنی :
ایمیل :    Email:       info@imeny.ir   
سامانه پیامکی :       SMS :   3000257757
کانال تلگرام:

https://telegram.me/imeny_telegram

 

عضویت در خبرنامه :

چنانچه تمایل دارید منتخب مطالب سایت از طریق ایمیل برای شما ارسال گردد نام و نام خانوادگی خود را در کادر بالا و ایمیل خود را در کادر پایین ثبت و بعد روی دکمه "ارسال به خبرنامه" کلیک کنید:

Powered by WebGozar

 

کلیه حقوق این اثر محفوظ و متعلق به پايگاه اينترنتي ایمنی می باشد.          Copyright © 2009 - Imeny.com . All rights reserved