عضویت در سرور جدید

   

 صفحه نخست
سفارش تبلیغات
عضويت
مشاوره ایمنی
رزومه جویندگان کار
ثبت آگهی استخدام
ثبت رزومه جدید
ثبت آگهی اطلاع رسانی رایگان

970107 سرور جدید ایمنی 214ک

 

   آرشیو تمام مطالب    اخبار/ گوناگون  
   حوادث    قوانین/آیین نامه ها/دستورعمل ها و استانداردهای مرتبط با ایمنی  
   رویدادها: همایش/نمایشگاه/جشنواره//کارگاه و دوره آموزشی    فرصت های شغلی/آگهی های استخدام  
   معرفی شرکتها و موسسات فعال در حوزه ایمنی    آگهی کالاها و خدمات ایمنی و امنیتی  
   علمی آموزشی    رزومه متخصصان و جویندگان کار در حوزه ایمنی  

این صفحه: 792-بکارگیری سلولز میکروبی به عنوان جاذب آلاینده های هوا

 

961218 1945k ایجاد صفحه اختصاصی

961214 حوادث کاری مهندس بخارایی 1143K

960422 شرکت دانش بنیان سامان تهویه نیک پالایش 924 ک

970107 سرور جدید ایمنی 257ک

کانال تلگرام ایمنی

هفتمین همایش سراسری بهداشت و ایمنی کار به ميزباني دانشگاه علوم پزشكي قزوین و انجمن علمي بهداشت کار ایران  13 لغایت 15  اردیبهشت ماه سال  1390 در قزوین برگزار شد. اين همایش ، يكي از بزرگترين گردهمايي هاي علمي كشور است كه با حضور صاحبنظران، محققين، دانشمندان و دانشجويان حوزه ایمنی و بهداشت حرفه ای بصورت دوسالانه برگزار ميشود.  در كنار ديگر ساير مجريان محترم ،"پايگاه اينترنتي ايمني" افتخار داشت رسالت طراحي و بروز رساني سايت رسمي همايش و  اطلاع رساني اين رويداد مهم  را از ماهها قبل از برگزاري تا پايان همايش بعهده داشته باشد.

   كميته علمي همايش  كميته اجرايي همايش  گالري عكس همايش  مقالات ارائه شده در همايش

 

بکارگیری سلولز میکروبی به عنوان جاذب آلاینده های هوا

 

-

 

 

سلولز يكي از فراوانترين بيوپليمرهاي موجود در روي كره زمين است. سالانه ميليونها تن سلولز از طريق ديواره سلولي گياهان توليد شده و در صنايع مختلف به مصرف مي رسد. انتشار وسيع و همچنين ساختار متحدالشكل و خواص منحصر بفرد، سلولز را به لحاظ انجام تحقيقات بنيادي و كاربردهاي صنعتي در درجه بالايي از اهميت قرار داده است. ستوباكتر گزيلينوم باكتري گرم منفي، هوازي و ميله اي شكل است كه فيبريلهاي سلولزي را در طی فعاليت متابوليكي خود توليد مي كند که به آن سلولز میکروبی یا باکتریایی گفته می شود.سلولز باكتريايي بدليل خواص منحصر بفرد فيزيكی و شيميايي خود در محدوده وسيعي داراي كاربردهاي ويژه اي مي باشد و از جمله در حذف و تصفيه فاضلابهاي صنعتي کاربرد پيدا نموده است.در حال حاضر از سلولز توليدي توسط استوباكترگزيلينوم در صنايع مختلف از قبيل صنايع غذائي, مصارف پزشکي, صنايع کاغذسازي و توليد ديافراگمهاي صوتي استفاده مي شود‍. وجود بافت شبکه اي يکسان و محکم در اين نوع سلولز ايده استفاده از آن را به عنوان فيلتر القا مي نمايد گزارشات قابل توجهي مبني بر استفاده از سلولز ميکروبي به عنوان فيلتر يا جاذب آلاينده هاي هوا وجود ندارد اما به نظر برخي از محققين توانائي بکارگيري ازآن به عنوان فيلتر و جاذب مایات حاوی آلاینده ها وجود دارد. در این تحقیق به بررسی امکان استفاده از سلولز میکروبی به عنوان جاذب آلاینده های هوا پرداخته شده است و میزان جذب سطحی بخارات تولوئن به عنوان نمونه ای از آلاینده هوا توسط سلولز میکروبی مورد بررسی قرار گرفته است.بدین منظور ابتدا طبق فرایندهای مختلف سلولز میکروبی به صورت دانه های کوچک تبدیل گردیده و با عبور بخارات تولئن میزان جذب این بخارات در شرایط مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت و با نمونه ای از کربن فعال نیز مقایسه گردیدند. برای مقايسه نتايج بدست آمده از جذب بخارات تولوئن توسط سلولز ميکروبي با ساير جاذبها و آگاهي از ميزان کارائي آن آزمايش مقايسه اي جداگانه بين جذب در5 سانتيمتر مکعب سلولز میکروبی با مش 20 و کربن فعال در شرايط مشابه به عمل آمد. هرچند که میزان جذب بخارات تولوئن توسط جاذب ساخته شده از سلولز میکروبی بسیار بالاو قابل توجه می باشد ولی آزمون T-test استفاده شده برای بررسی میزان اختلاف بین ظرفیت جذب های نشان دهنده اختلاف بین میانگین ظرفیت جذب تا نقطه شکست و اشباع بود و در مجمو میزان جذب در کربن فعال بیشتر از سلولز میکروبی می باشد (p<0.05) .

 

-

واژگان كليدي :    سلولز میکروبی، جذب سطحی، بخارات تولوئن، کربن اکتیو

 
 

نويسنده اول :

دکتر عباس رضایی
-
دانشگاه تربیت مدرس
-
كد ثبت اين مقاله در سايت :  792

<<<< بازگشت به صفحه قبل

.....

 << بازگشت به صفحه قبل   

 

   

 

 
 
 
         

تماس با ما


www.imeny.com

 پست الکترونیک: info@imeny.ir

 سامانه پیامک   : 3000257757

تلگرام:

@imeny_telegram

 

 

دسترسی سریع


صفحه نخست سفارش تبلیغات عضويت وبکده ايمني مشاوره ایمنی آیین نامه ها و دستورعمل ها رزومه جویندگان کار ثبت آگهی استخدام ثبت رزومه جدید جستجو در سايت معرفي سايت ها اطلاعات ايمني مواد شيميايي (MSDS) ثبت آگهی اطلاع رسانی رایگان تماس با ما پرداخت وجه سایر صفحات سایت

 

آمار سایت


 - امروز: يکشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٧
 - کل بازدید : 18473662
 - بازدید امروز : 905
 - بازدید این صفحه : 241912 15
 - سابقه فعالیت سایت تا امروز : -4281 - روز
         
         

کلیه حقوق این اثر محفوظ و متعلق به پايگاه اينترنتي ایمنی می باشد. Copyright © 2009 - Imeny.com . All rights reserved