ایمنی Safety Security HSE

 
 

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
[فراموشی کلمه عبور]
   

930929 بنر شما 15ک

 ثبت آگهی معرفی وب سایترزومه های ثبت شدهثبت آگهی معرفی شرکت/موسسه ایمنیثبت آگهی استخدام /فرصت شغلیثبت رزومهثبت آگهی معرفی کالاها و خدمات ایمنیثبت آگهی معرفی رویداد/همایش ایمنیسایر صفحات سایت

 

این صفحه: 792-بکارگیری سلولز میکروبی به عنوان جاذب آلاینده های هوا

960422 شرکت دانش بنیان سامان تهویه نیک پالایش 924 ک

960325 صاعقه گیر الکترونیکی کرونا

950325 انتشارات حک: ناشر تخصصی کتاب های دانشگاهی HSE

کانال تلگرام ایمنی

هفتمین همایش سراسری بهداشت و ایمنی کار به ميزباني دانشگاه علوم پزشكي قزوین و انجمن علمي بهداشت کار ایران  13 لغایت 15  اردیبهشت ماه سال  1390 در قزوین برگزار شد. اين همایش ، يكي از بزرگترين گردهمايي هاي علمي كشور است كه با حضور صاحبنظران، محققين، دانشمندان و دانشجويان حوزه ایمنی و بهداشت حرفه ای بصورت دوسالانه برگزار ميشود.  در كنار ديگر ساير مجريان محترم ،"پايگاه اينترنتي ايمني" افتخار داشت رسالت طراحي و بروز رساني سايت رسمي همايش و  اطلاع رساني اين رويداد مهم  را از ماهها قبل از برگزاري تا پايان همايش بعهده داشته باشد.

   كميته علمي همايش  كميته اجرايي همايش  گالري عكس همايش  مقالات ارائه شده در همايش

 

بکارگیری سلولز میکروبی به عنوان جاذب آلاینده های هوا

 

-

 

 

سلولز يكي از فراوانترين بيوپليمرهاي موجود در روي كره زمين است. سالانه ميليونها تن سلولز از طريق ديواره سلولي گياهان توليد شده و در صنايع مختلف به مصرف مي رسد. انتشار وسيع و همچنين ساختار متحدالشكل و خواص منحصر بفرد، سلولز را به لحاظ انجام تحقيقات بنيادي و كاربردهاي صنعتي در درجه بالايي از اهميت قرار داده است. ستوباكتر گزيلينوم باكتري گرم منفي، هوازي و ميله اي شكل است كه فيبريلهاي سلولزي را در طی فعاليت متابوليكي خود توليد مي كند که به آن سلولز میکروبی یا باکتریایی گفته می شود.سلولز باكتريايي بدليل خواص منحصر بفرد فيزيكی و شيميايي خود در محدوده وسيعي داراي كاربردهاي ويژه اي مي باشد و از جمله در حذف و تصفيه فاضلابهاي صنعتي کاربرد پيدا نموده است.در حال حاضر از سلولز توليدي توسط استوباكترگزيلينوم در صنايع مختلف از قبيل صنايع غذائي, مصارف پزشکي, صنايع کاغذسازي و توليد ديافراگمهاي صوتي استفاده مي شود‍. وجود بافت شبکه اي يکسان و محکم در اين نوع سلولز ايده استفاده از آن را به عنوان فيلتر القا مي نمايد گزارشات قابل توجهي مبني بر استفاده از سلولز ميکروبي به عنوان فيلتر يا جاذب آلاينده هاي هوا وجود ندارد اما به نظر برخي از محققين توانائي بکارگيري ازآن به عنوان فيلتر و جاذب مایات حاوی آلاینده ها وجود دارد. در این تحقیق به بررسی امکان استفاده از سلولز میکروبی به عنوان جاذب آلاینده های هوا پرداخته شده است و میزان جذب سطحی بخارات تولوئن به عنوان نمونه ای از آلاینده هوا توسط سلولز میکروبی مورد بررسی قرار گرفته است.بدین منظور ابتدا طبق فرایندهای مختلف سلولز میکروبی به صورت دانه های کوچک تبدیل گردیده و با عبور بخارات تولئن میزان جذب این بخارات در شرایط مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت و با نمونه ای از کربن فعال نیز مقایسه گردیدند. برای مقايسه نتايج بدست آمده از جذب بخارات تولوئن توسط سلولز ميکروبي با ساير جاذبها و آگاهي از ميزان کارائي آن آزمايش مقايسه اي جداگانه بين جذب در5 سانتيمتر مکعب سلولز میکروبی با مش 20 و کربن فعال در شرايط مشابه به عمل آمد. هرچند که میزان جذب بخارات تولوئن توسط جاذب ساخته شده از سلولز میکروبی بسیار بالاو قابل توجه می باشد ولی آزمون T-test استفاده شده برای بررسی میزان اختلاف بین ظرفیت جذب های نشان دهنده اختلاف بین میانگین ظرفیت جذب تا نقطه شکست و اشباع بود و در مجمو میزان جذب در کربن فعال بیشتر از سلولز میکروبی می باشد (p<0.05) .

 

-

واژگان كليدي :    سلولز میکروبی، جذب سطحی، بخارات تولوئن، کربن اکتیو

 
 

نويسنده اول :

دکتر عباس رضایی
-
دانشگاه تربیت مدرس
-
كد ثبت اين مقاله در سايت :  792

<<<< بازگشت به صفحه قبل

.....

 << بازگشت به صفحه قبل   

 

   

 

 
 
 
 

ارتباط با مدیریت سایت ایمنی :
ایمیل :    Email:       info@imeny.ir   
سامانه پیامکی :       SMS :   3000257757
کانال تلگرام:

https://telegram.me/imeny_telegram

 

عضویت در خبرنامه :

چنانچه تمایل دارید منتخب مطالب سایت از طریق ایمیل برای شما ارسال گردد نام و نام خانوادگی خود را در کادر بالا و ایمیل خود را در کادر پایین ثبت و بعد روی دکمه "ارسال به خبرنامه" کلیک کنید:

Powered by WebGozar

 

کلیه حقوق این اثر محفوظ و متعلق به پايگاه اينترنتي ایمنی می باشد.          Copyright © 2009 - Imeny.com . All rights reserved