Safety Security HSE

 
 

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
[فراموشی کلمه عبور]
   
 
---

از -3856- روز قبل ( 18 شهریور 1385) تاکنون پیوسته و بروز در خدمت شما بوده ایم.

 

این صفحه : اخبار > آيين‌نامه ايمني در صنايع آهنگري مصوب 1390 شورای عالی حفاظت فنی

 

940918 کانال تلگرام ایمنی
950704 بنر شما 1155ک
---
950801 تبلیغات پیامکی ایمنی
940104 saen 215 k  چاپ        ارسال به دوست

آيين‌نامه ايمني در صنايع آهنگري مصوب 1390 شورای عالی حفاظت فنی

آیین‌نامه ایمنی در صنایع آهنگری

هدف و دامنه شمول

هدف : هدف از بازنگری بخش آهنگری آیین‌نامه و مقررات حفاظت فنی در ریخته‌گری, آهنگری و جوشکاری مصوب ۱۳۴۷/۷/۲۰ , به روزرسانی و تطبیق مواد آن با شرایط روز صنایع, پیشرفت تکنولوژی و ایمن‌سازی محیط کارگاه و صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی و پیشگیری از حوادث ناشی از کار در کلیه کارگاههایی است که در فرایند آنها از ماشین‌آلات و تجهیزات آهنگری استفاده می‌شود.

دامنه شمول : مقررات این آیین‌نامه به استناد ماده ۸۵ قانون کار تدوین گردیده و برای کلیه کارگاه های مشمول قانون مذکور لازم الاجرا می‌باشد.

فصل اول ـ تعاریف

آهنگری : فرایند شکل دادن فلزات برای رسیدن به شکل مطلوب با ایجاد ضربه یا فشار بوسیله ماشین‌های آهنگری مانند پتک ‌ها، پرس‌ها، غلطک‌ها و سایر تجهیزات ف رم ‌دهی می‌باشد. بعضی از فلزات در دمای پایین (COLD FORGING)   قابل آهنگری بوده ولی بیشتر فلزات برای تغییرشکل نیازمند فرایند پیش گرم می‌باشند.

پتک آهنگری: ماشینی است که اساساً برای آهنگری با قالب‌های مسطح (قالبهای باز) استفاده می‌شود و بصورت یک ستونه و یا دو ستونه می‌باشد. در ماشین‌های یک ستونه محل قرارگیری قالب معمولاً روی سندان می‌باشد که سندان از سایر قسمت‌های پتک مجزا بوده و بر روی فونداسیون جداگانه قرار می‌گیرد. در نوع دو ستونه سندان با ستونها بصورت دروازهای متصل می‌باشد.

این ماشینها به انواع مختلف به شرح زیر تقسیم‌بندی می‌گردند:

پتک بخار، هوا و یا هیدرولیک : نوعی از پتک آهنگری بوده که در آن کوبه ( RAM ) پتک برای هر ضربه توسط سیلندر بخار، هوا و یا هیدرولیک به بالا برده می‌شود و انرژی کوبش به قطعه کار توسط سرعت و وزن کوبه و فشار ناشی از سیستم هیدرولیک, هوا و یا بخار اعمال می‌شود .

پتک سقوط آزاد: یکی از انواع پتک‌های آهنگری می‌باشد که در آن انرژی آهنگری توسط جرم و سرعت سقوط آزاد کوبه و قالب بالایی اعمال می‌شود. پتک‌های کلاچ تخته‌ای و تسمه‌ای سقوطی از این نوع می‌باشد.

پرس آهنگری: ماشینی است که در آن شکل‌دهی فلز بین قالبها توسط فشار هیدرولیکی یا مکانیکی اعمال شده و معمولاً عمل آهنگری تنها با یک کورس پرس برای هر قالب انجام می‌پذیرد. پرس‌های پیچی نیز در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

پرس دوربری (TRIMMING) : ماشینی است که توسط آن پلیسه یا قسمت‌های اضافی قطعه آهنگری به طریق سرد یا گرم از آن جدا می‌شود که معمولا پرس‌های ضربه‌ای و هیدرولیک در این رده قابل استفاده می باشند.

پرس آهنگری افقی: ماشینی است که در آن انرژی لازم برای شکل‌دهی فلز به صورت افقی به قطعه کار اعمال می‌شود .

ماشین آهنگری با انرژی بالا: نوعی ازماشین‌های پرس آهنگری افقی است که دارای سرعت بالای کوبه ( RAM ) پرس و در نتیجه آن، سرعت بالای سنبه است که این سرعت بالا از آزاد شدن ناگهانی گاز فشرده ایجاد می‌شود و معمولاً برای چاق کردن یا افزایش حجم کله کار استفاده می گردد.

پتک ضربه زن افقی: نوعی ماشین پتک است که با استفاده از انرژی هوا کار می‌کند. سنبه و ماتریس در این پتک روبروی هم هستند و هر دو بطور همزمان به سمت هم حرکت می‌کنند و به قطعه کار که توسط ابزاردستی یامانی پولاتور قابل برنامه‌ریزی جابجا می‌شود, بصورت پی در پی ضربه می‌زنند.

مانی پولاتور (MANIPULATOR) : ماشینی است که مواد خام را برای تغذیه فرایند آهنگری دریافت, حمل و جابه‌جا می‌نماید و به انواع ریل‌دار و متحرک تقسیم می‌شود

در نوع ریل‌دار ماشین روی ریل هدایت شده و بوسیله سیستم کنترل پرس آهنگری یا دستی کنترل می‌شود.

در نوع متحرک ماشین دارای راننده بوده و می‌تواند بصورت آزادانه حرکت کند.

غلطک آهنگری: ماشینی است که در آن قطعه کار توسط غلطک‌هایی که روی آنها قالب‌هایی به شکل منحنی نصب شده، شکل داده می‌شود و معمولاً برای پیش فرم قطعات آهنگری کاربرد دارد و توسط آن قطر بعضی از قسمت‌های قطعه, بزرگ یا کوچک می‌شود ( مانند پیش فرم قطعه شاتون) .

غلطک تولید حلقه : ماشینی است که برای تولید حلقه‌های بدون درز از صفحات سوراخ دار دیسک ها در فرایند آهنگری استفاده می‌شود ( مانند چرخهای واگن).

ماشین کله زنی: ماشینی است از نوع پرس آهنگری افقی که برای ساخت گل پیچ استفاده می‌شود و قطعه کار تولید شده در آن معمولاً دارای ضخامت سه چهارم اینچ و یا کمتر می‌باشد.

ماشین پرچ زنی : ماشینی است مشابه ماشین‌های پرس آهنگری افقی و کله زنی که برای ساخت پرچ استفاده شده و قطر قطعه کار تولید شده در آن معمولاً یک اینچ یا کمتر می‌باشد.

پدال کنترل حرکت پرس : یک کنترل‌کننده است که با فشاردادن آن می توان حرکت کوبه پرس را کنترل نمود.

توجه: تصاویر بعضی از ماشین‌آلات آهنگری در ضمیمه پیوست می‌باشد.

فصل دوم ـ مقررات عمومی

ماده ۱ : کارفرما مکلف است نسبت به شناسایی خطرات و ارزیابی شرایط محیط کار کارگاه‌های آهنگری اقدام نموده و اقدامات کنترلی مناسب را به منظور حذف مخاطرات احتمالی به عمل آورد.

ماده۲: کارگران کارگاههای آهنگری باید متناسب بانوع کار و خطرات مطابق آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان, کارگران و کارآموزان مصوب شورای عالی حفاظت فنی آموزش‌های ایمنی لازم را دیده و مدارک مربوطه در پرونده آنان ثبت و ضبط گردیده باشد .

ماده۳: ماشینها و تجهیزات مورد استفاده در صنایع آهنگری باید دارای لوحه شناسایی حاوی اطلاعات و مشخصات زیر بوده و در محل قابل رویتی بر روی آنها نصب شود:

الف ـ اسم و آدرس سازنده

ب ـ شماره سری یا نوع دستگاه

ج ـ مشخصات فنی ضروری مانند توان,  طول کورس, تعداد ضربه در دقیقه, تناژ، وزن

ه ـ شماره سریال

و ـ سال ساخت

ماده۴ : انجام کلیه امور نصب, راه‌اندازی, بهره‌برداری و سرویس, تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات و تجهیزات آهنگری باید توسط افراد ماهر و با رعایت دستورالعمل‌های شرکت سازنده و الزامات قانونی انجام پذیرد.

ماده ۵ : ماشین‌ها و تجهیزات آهنگری باید دارای پرونده مجزا بوده و دستورالعمل‌ها, نتایج سرویس, تعمیر, نگهداری و بازرسی‌های فنی و ایمنی در آن ثبت گردد.

ماده۶ : کارگران شاغل در صنایع آهنگری باید متناسب با نوع کار و خطرات موجود به وسایل حفاظت فردی مناسب از قبیل عینک‌های ایمنی و حفاظتی, گوشی ایمنی, کلاه و کفش ایمنی, دستکش, پیش‌بند و لباس مقاوم به حرارت و مانند آن مطابق با آیین‌نامه وسایل حفاظت فردی مصوب شورای عالی حفاظت فنی مجهز گردند.

ماده۷ : مسئولیت بازرسی, تعمیر و نگهداری از ماشین‌آلات در کارگاه آهنگری بر عهده کارفرما بوده که شامل موارد ذیل می‌باشد :

الف) بازدید و آزمایشات دوره‌ای و منظم به منظور اطمینان یافتن از ایمنی ماشین‌آلات . که باید تاییدیه کتبی و مجوز استفاده از ماشین‌آلات صادر و ثبت گردد.

ب) تهیه برنامه زمانبندی اجرا و ثبت بازرسی‌ها از حفاظ‌ها و ابزارهای حفاظتی که باید بصورت مکرر و منظم انجام شود و شامل تاریخ و اسامی اشخاص بازرسی‌کننده و شماره سریال و یا دیگر مشخصه موارد مورد بازرسی قرار گرفته، باشد.

ج) آموزش به افراد جهت انجام بازرسی‌ها و تعمیر و نگهداری صحیح ماشین‌آلات و تجهیزات آهنگری.

ماده۸ : طراحی, جانمایی, اجرای فونداسیون و نصب ماشین‌ها و تجهیزات آهنگری باید مطابق استانداردهای فنی و مهندسی انجام گیرد.

ماده ۹ : فنرهای ضربه‌گیر که در پرس و پتک‌های آهنگری بکار می‌روند باید ...

آییننامه ایمنی در صنایع آهنگري مشتمل بر چهار فصل و ۴٦ ماده به استناد مواد ٨٥ و ٩١ قانون كار جمهوري اسلامي ايران در جلسه مورخ 23 آبان 1390 شوراي عالي حفاظت فني تهيه و در تاریخ 28 اسفند 1390 به تصويب وزير تعاون , کار و رفاه اجتماعي رسيده است. این آيين نامه جايگزين مواد ۸ الي ۲۸ آييننامه و مقررات حفاظت در ريخته گری-آهنگری و جوشکاري مصوب 1347 می باشد.

برای دریافت متن کامل این آیین نامه در قالب پی دی اف از لینک زیر استفاده کنید:

 دانلود فايل : آیین‌نامه ایمنی در صنایع آهنگری ( 957KB )


٠٢:٠٧ - يکشنبه ٨ مرداد ١٣٩١    /    شماره : ٢٨٥٨    /    تعداد نمایش : ١٨٩٠


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 

39  روز مانده تا  دهمین همایش سراسری بهداشت و ایمنی کار در رشت    

سیستم اعلام حریق استاندارد آنا توسط شرکت آناائل تک
ماسک صنعتی نانواکسین توسط اکسین سبز اسپادان
اتوماسیون هوشمند بازدید کپسول آتش نشانی توسط گروه فرا آتش   
برق صنعتي سورنا صنعت بيستون کارشناس ارشد برق و کنترل
ترجمه متون و مقالات تخصصی ایمنی و بهداشت حرفه ای توسط اکبر زینی
بسته آموزشی بهداشت حرفه ای سال جدید 95-96 توسط مهدی ایرانپور
خدمات اندازه گیری و آنالیز عوامل زیان آور توسط شرکت ایمن شاخص شریف
فروش اینترنتی دوربین مداربسته توسط نوآوران سیستم ایرانیان
ترجمه متون و مقالات تخصصی ایمنی و بهداشت حرفه ای توسط منصوره دادخواهی   
 تولید و فروش علائم ایمنی توسط ایمن گنجینه تصویر

 
 - ثبت آگهی تبلیغاتی در بازارچه ایمنی  (رایگان)
 - ثبت همایش، سمینار ، دوره آموزشی، یا هرگونه رویداد مرتبط با ایمنی  (رایگان)
 - ثبت اطلاعات شرکت یا موسسه فعال در امور ایمنی   (رایگان)
 - ثبت آگهی استخدام مشاغل مرتبط با ایمنی  (رایگان)
 - ثبت رزومه توسط فعالان و متخصصان ایمنی  (رایگان)
 - ثبت و معرفی وب سایت/وبلاگ  تخصصی در حوزه ایمنی  (رایگان)
 - ثبت لینک به مقالات و مطالب علمی آموزشی مرتبط با ایمنی  (رایگان)
 

 << بازگشت به صفحه قبل   

 

   

 

 
 
 
 

به نظر شما مفید ترین بخش سایت ایمنی كدام است؟

اخبار و رويداد هاي ايمني
بانك اطلاعات موسسات ايمني كشور
قوانين و مقررات ايمني
مطالب علمي و آموزشي ايمني
فرصت هاي شغلي - ثبت رزومه
آگهي هاي تبلیغاتی - بازارچه ایمنی

  آمار بازدید سایت : 

  • کل بازدید: 14949542      
  • بازدید امروز : 4590              
  • بازدید این صفحه :  300199  

28

0/1406

عضویت در خبرنامه :

چنانچه تمایل دارید منتخب مطالب سایت از طریق ایمیل برای شما ارسال گردد نام و نام خانوادگی خود را در کادر بالا و ایمیل خود را در کادر پایین ثبت و بعد روی دکمه "ارسال به خبرنامه" کلیک کنید:

Powered by WebGozar

 

کلیه حقوق این اثر محفوظ و متعلق به پايگاه اينترنتي ایمنی می باشد.          Copyright © 2009 - Imeny.com . All rights reserved