ایمنی Safety Security HSE

 
 

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
[فراموشی کلمه عبور]
   

930929 بنر شما 15ک

 ثبت آگهی معرفی وب سایترزومه های ثبت شدهثبت آگهی معرفی شرکت/موسسه ایمنیثبت آگهی استخدام /فرصت شغلیثبت رزومهثبت آگهی معرفی کالاها و خدمات ایمنیثبت آگهی معرفی رویداد/همایش ایمنیسایر صفحات سایت

 

این صفحه: تالاب گاوخونی در آستانه تبدیل به کانون بزرگ تولید ریزگردهاست

960422 شرکت دانش بنیان سامان تهویه نیک پالایش 924 ک

960325 صاعقه گیر الکترونیکی کرونا

950325 انتشارات حک: ناشر تخصصی کتاب های دانشگاهی HSE

کانال تلگرام ایمنی

 

کد ایمنی: 8185  تاریخ: 1395/07/18

  www.imeny.com
   

 

تالاب گاوخونی در آستانه تبدیل به کانون بزرگ تولید ریزگردهاست

   

پایگاه اطلاعات ایمنی: شرکت کنندگان در همایش نکوداشت زاینده رود با صدور بیانیه ای نسبت به تبدیل شدن تالاب گاوخونی به کانون بزرگ تولید ریزگردهای سمی حاوی فلزات سنگین هشدار دادند.

 بنا به گزارش ایمنی(www.imeny.com) <#f:555/>

 

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که شنبه شب در پایان این همایش خوانده شد، با اشاره به مصوبه هیات دولت در سال 94 مبنی بر اینکه حقابه زیست محیطی تالاب بین المللی گاوخونی پس از آب شرب مقدم بر سایر مصارف است، افزوده شده است: به دلیل نرسیدن حقابه زیست محیطی، این تالاب در آستانه تبدیل شدن به کانون بزرگ تولید ریزگردهای سمی حاوی فلزات سنگین است. 
این بیانیه با اشاره به اینکه شعاع انتقال ریزگردهای ناشی از خشک شدن این تالاب به بیش از هزار کیلومتر برآورد شده است، اضافه کرد: شعاع انتقال این ریزگردها، مرکز استان های یزد، اصفهان و چهارمحال و بختیاری در 200 کیلومتری آن و پهنه وسیعی از استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، قم، فارس، مرکزی، سمنان و تهران در فاصله 500 کیلومتری آن را در برمی گیرد. 
این بیانیه به تاریخ و بستر تمدن ساز و مدنیت زاینده رود به عنوان شاهرگ حیاتی منطقه مرکزی کشور اشاره کرده و افزوده است: رودخانه دائمی زاینده رود از سرچشمه تا پایاب، زیست بومی زنده، پویا و یکپارچه است و احیای آن بدون مدیریت یکپارچه و به هم پیوسته رودخانه از سرآب تا پایاب امکان پذیر نیست. 
شرکت کنندگان در همایش نکوداشت زاینده رود در بیانیه خود، توقف هرگونه بارگذاری جدید و طرح های نیمه تمام در بالاست زاینده رود و اجرای کامل مصوبات 9 ماده ای شورای عالی آب را خواستار شدند و تاکید کردند: متاسفانه توجه چندانی به این اجرای این مصوبات نشده است. 
آنها همچنین پیشگیری قاطع و جدی از تمامی برداشت های غیرمجاز، اضافه برداشت ها و تخصیص ها از زاینده رود و منابع زیرزمینی این حوضه بویژه دشت های بحرانی با تمامی ابزارها و امکانات قانونی را خواستار شدند. 
بسیج همه دستگاه های اجرایی و قوای قضایی و انتظامی بویژه سازمان های مردم نهاد و تشکل های کشاورزی و تمامی دوستداران زاینده رود برای از جلوگیری از تجاوزات به حریم و بستر این رودخانه از سرچشمه تا پایاب به منظور حفظ اموال عمومی و کیفیت آب رودخانه از دیگر خواسته های شرکت کنندگان مطرح شده است. 
آنها همچنین اراده و عزم ملی و اجرای قانون و رعایت حقوق آب بویژه حقوق آب مصرح در مصوبات سیزدهمین جلسه شورای عالی آب و جلسه چهارم شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته زاینده رود را از جمله راهکارها برای احیای این رودخانه و تالاب بین المللی گاوخونی و پیشگیری از وقوع یک فاجعه بزرگ زیست محیطی در کشور دانستند. 
شرکت کنندگان در همایش نکوداشت زاینده رود، تشکیل ' کارگروه ملی احیای زاینده رود از سرآب تا تاپایاب ' برای تدوین و اجرای برنامه جامع احیای حوضه زاینده رود را برای برون رفت از بحران کنونی این حوضه آبریزی ضروری دانستند. 
سرعت بخشیدن به اجرای طرح احداث سد و انتقال آب کوهرنگ 3 و بهشت آباد برای تامین منابع آب جهت تخصیص های داده شده دولت و خاتمه یافتن تصرف حقابه های قانونی حقابه بران همچنین حقابه محیط زیست از جمله مواردی بود که شرکت کنندگان در بیانیه خود بر آن تاکید کردند. 
آنها همچنین با قدردانی از تلاش همه افراد، سازمان ها ، گروه ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی برای احیای زاینده رود در عین حال مجموعه تلاش های انجام شده را برای جاری شدن آب در بستر خشک این رودخانه کافی و کارآمد ندانستند و از دولت و همه ذی نفعان ، برنامه ریزان و تصمیم گیران خواستند با درنظر گرفتن راهکارهای ارائه شده و عزم و اراده کافی و با اقتدار بیش از پیش برای اجرای قوانین جهت احیای زاینده رود بکوشند. 
شرکت کنندگان ، لحاظ کردن ' طرح آمایش سرزمین در حوضه آبریز زاینده رود ' در تمامی فعالیت های اقتصادی و اجتماعی و در نظر گرفتن توان اکولوژیک این حوضه آبریز و متوقف کردن طرح های مغایر با توسعه پایدار را خواستار شدند.
همایش نکوداشت زاینده رود هرساله 18 مهر از سوی سازمان های مردم نهاد و دوستدار محیط زیست استان اصفهان برگزار می شود. 
امسال این همایش با همکاری اتاق بازرگانی، کانون وکلای دادگستری ، اداره کل محیط زیست و پژوهشکده آب و فاضلاب دانشگاه صنعتی، سازمان نظام مهندسی، سازمان نظام صنفی استان و انجمن مهندسی عمران استان اصفهان با حضور جمعی از نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، مسئولان ادارات مرتبط و اعضای سازمان های مردم نهاد دوستدار محیط زیست در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد. 
زاینده رود به عنوان بزرگترین جریان آبی منطقه مرکزی ایران در سال های اخیر با پدیده خشکسالی، افزایش برداشت و سوء مدیریت منابع آب مواجه و در محل پائین دست در بیشتر ماه های سال با خشکی مواجه شده است.
طرح 9 ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود در سال 93 با هدف هماهنگی و اعمال مدیریت واحد بر این حوضه آبریز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها به تصویب شورای آب کشور رسیده است. 
تالاب گاوخونی نیز دارای وسعتی حدود 476 کیلومتر مربع است و در فاصله 140 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان، 30 کیلومتری شهر ورزنه، جنوب غربی شهرستان نایین و غرب منطقه ندوشن از استان یزد و شمال غربی کویر ابرقو قرار دارد.
سالهاست تالاب گاوخونی با کمبود آب مواجه شده و در ورطه نابودی است.
خشکی تالاب بین المللی گاوخونی که تبعات حاصل از پراکنش ریزگردهای آن تهدیدی برای سلامت ساکنین منطقه مرکزی کشور تا استان تهران به شمار می آید از دغدغه های زیست محیطی اصلی مردم و مسئولان این استان است.
* خبرنگار: اصغر دواتگر * انتشار دهنده : مسعود عمادی **

   <#f:213/>
   <#f:150/>
 

 موقعیت/منطقه :  <#f:559/>

 

 <#f:656/> :  <#f:657/>

 

 <#f:658/> :  <#f:659/>

 

 <#f:660/> :  <#f:661/>

 

 آدرس :  <#f:662/>

 

 تلفن :  <#f:663/>

 

 ایمیل :  <#f:664/>

 

 <#f:665/> :  <#f:666/>

 

 <#f:667/> :  <#f:668/>

 

 <#f:669/> :  <#f:670/>

 

 تاریخ انقضای این آگهی :  <#f:671/>

   ارسال کننده آگهی : <#f:526/>

دریافت اطلاعات بیشتر / به نقل از  ایرنا

(872)

امتیازدهی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 
نظرات بینندگان
این آیتم فاقد نظر می باشد
 << بازگشت به صفحه قبل   

 

   

 

 
 
 
 

ارتباط با مدیریت سایت ایمنی :
ایمیل :    Email:       info@imeny.ir   
سامانه پیامکی :       SMS :   3000257757
کانال تلگرام:

https://telegram.me/imeny_telegram

 

عضویت در خبرنامه :

چنانچه تمایل دارید منتخب مطالب سایت از طریق ایمیل برای شما ارسال گردد نام و نام خانوادگی خود را در کادر بالا و ایمیل خود را در کادر پایین ثبت و بعد روی دکمه "ارسال به خبرنامه" کلیک کنید:

Powered by WebGozar

 

کلیه حقوق این اثر محفوظ و متعلق به پايگاه اينترنتي ایمنی می باشد.          Copyright © 2009 - Imeny.com . All rights reserved