Safety Security HSE

 
 

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
[فراموشی کلمه عبور]
   
 
---

از -3893- روز قبل ( 18 شهریور 1385) تاکنون پیوسته و بروز در خدمت شما بوده ایم.

 

این صفحه : ۳۰۰۰ مرگ خاموش در ۳ سال بر اثر مسمویت با گاز

 

940918 کانال تلگرام ایمنی
950704 بنر شما 1155ک
---
950801 تبلیغات پیامکی ایمنی
---

www.imeny.com

۳۰۰۰ مرگ خاموش در ۳ سال بر اثر مسمویت با گاز

پایگاه اطلاعات ایمنی : دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم سازمان غذا و دارو، از مرگ خاموش بیش از سه هزار نفر از شهروندان در اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن از سال ۹۰ تا ۹۳ خبر داد.

ایمنی (www.imeny.com) : <#f:555/>

به گزارش ایلنا به نقل از ایفدونا، یسنا به‌منش، گفت: با رعایت روش‌های بسیار ‌ساده و اهمیت دادن به ایمنی استفاده از وسایل گازسوز، وسایل گرمایشی و وسایلی که سوخت فسیلی همچون نفت و ‌گازوئیل در آن‌ها استفاده می‌شود، قابل پیشگیری بوده است. ‌

وی با بیان اینکه مسمومیت با گاز منوکسید کربن یکی از مرگبار‌ترین انواع مسمومیت‌ها است و به مرگ خاموش از آن یاد می‌شود، ادامه داد: ‌مرگی که در کمال ناباوری فردی که به خواب رفته است را آرام آرام به سوی خواب ابدی می‌برد. ‌

به منش با اشاره به اینکه علایم و نشانه‌های مسمومیت با گاز منوکسید کربن می‌تواند به صورت بسیار متفاوت در افراد ظاهر شود، افزود: در ‌برخی موارد علایم و نشانه‌های مسمومیت با گاز منوکسید کربن به صورت اختلالات گوارشی همچون تهوع و ‌استفراغ در فرد ظاهر می‌شود.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: در اثر تماس طولانی با منوکسیدکربن، سردرد، گیجی، ضربان شدید شقیقه‌ها، ‌وزوز گوش و خواب آلودگی، تهوع، استفراغ، تپش قلب، کاهش هوشیاری، آسیب دائمی عصبی، کما و مرگ رخ می‌‌دهد.

به منش با بیان اینکه تماس طولانی مدت با مقادیر کم گاز منوکسید کربن می‌تواند فرد را به بیماری‌های قلبی- عروقی مبتلا ‌سازد، بیان کرد: ‌ ‌علایم مسمومیت با منوکسیدکربن در کودکان تهوع، استفراغ و اسهال است که با مقادیر پایین تری از ‌منوکسیدکربن بروز می‌کند.

وی ادامه داد: تماس طولانی مدت با گاز منوکسید کربن به ویژه در کودکان، می‌تواند با بروز ‌اختلالات رفتاری و کاهش حافظه و ضریب هوشی همراه باشد. ‌ مورد اخیر در اثر آلودگی هوای شهرهای صنعتی ‌رخ می‌دهد. ‌

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، گفت: در هنگام بروز آتش سوزی علاوه بر ایجاد گاز منوکسید کربن، گاز سیانید از سوختن مواد پلاستیکی ایجاد می‌‌شود که شدیداً سمی است. این گاز‌ها گرم و سبک هستند و به سمت بالا می‌روند. بنابراین هنگام قرار گرفتن در ‌محیطی که دچار آتش سوزی شده است هرچه سریع‌تر باید جلوی صورت، دهان و بینی را با پارچه‌ای ترجیحاً ‌مرطوب پوشاند و سپس بدون معطلی به صورت خمیده و یا سینه خیز از محیط خارج شد.

به منش در ادامه تاکید کرد: ممکن است فرد ‌مصدوم در آتش سوزی‌ها، دچار سوختگی نشود اما مسمومیت با منوکسیدکربن اولاً باعث گیجی و بیهوشی ‌وی خواهد شد و ثانیاً به دلیل عدم توانایی فرد مسموم در خارج شدن از محیط، تنفس گازهای سمی افزایش یافته و ‌فرد دچار مرگ مغزی خواهد شد. ‌

وی با بیان اینکه اولین اقدام در برخورد با فردی که با گاز منوکسیدکربن مسموم شده است، انتقال مصدوم به هوای آزاد است، اظهار کرد: در ‌صورت قطع تنفس بیمار مسموم با منوکسید کربن و گاز‌های دیگر، باید احیای قلبی ریوی را آغاز کرد و سریعاً ‌با مرکز اورژانس تماس گرفت. ‌

به منش عنوان کرد: با رسیدن فصل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی به ویژه گازسوز، توجه به نکات موثر در ‌پیشگیری از مسمومیت با منوکسیدکربن دارای اهمیت می‌شود و سالانه بخشی از مرگ و می‌رهای گزارش شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور به مسمومیت ناشی از منوکسید کربن تعلق دارد.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم، سازمان غذا و دارو گفت: این نوع از مسمومیت گرچه با سرد شدن هوا و استفاده از بخاری‌های گازی و وسایل گرمایشی افزایش می‌یابد اما بر اساس گزارش پزشکی قانونی کشور در نیمه نخست امسال آمار مرگ ناشی از منوکسید کربن رشد ۳۷ درصدی بوده است.

به منش ادامه داد: از سال ۱۳۹۰ تا پنج ماه نخست ۱۳۹۵، به ترتیب ۹۶۵، ۶۹۷، ۸۲۸، ۶۲۶، ۶۲۶ و ۱۹۳ مورد مرگ ناشی از این گاز کشنده بدون رنگ و بو در کشور گزارش شده است که بالا‌ترین آمار مرگ در سال‌های اخیر مربوط به سال ۱۳۹۰ بوده است.

وی افزود: همچنین ۱۶ درصد از موارد مرگ ناشی از مسمومیت در آمار به دست آمده از مراکز بیمارستانی لقمان حکیم، بهارلو، در این سال، تعداد مراجعات مسمومیت با منوکسید کربن به ترتیب ۷۴ و ۹۶ مورد بوده است که نسبت به کل مسمومیت در آن بیمارستان‌ها ۶/۰ درصد و ۳/۳ درصد مسمومیت گزارش شده است.

به منش ادامه داد: از این آمار درصد بالایی به افراد بزرگسال تعلق دارد بطوریکه ۸۰ درصد مراجعان به بیمارستان لقمان حکیم و ۹۶ درصد از مراجعین بیمارستان بهارلو در تهران، بزرگسال بوده‌اند.

وی گفت: در سال ۱۳۹۱ نیز به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، آمار مرگ ناشی از منوکسید کربن به ۶۹۷ نفر کاهش پیدا کرد و تعداد مراجعات مسمومیت با منوکسید کربن در مراکز بیمارستانی لقمان حکیم ۷۳ نفر (۵/۰ درصداز کل مراجعات)، بهارلوی تهران ۱۳۲ نفر (۸/۳ درصد)، امام رضای مشهد ۶۳ نفر (۶/۰ درصد)، نور و علی اصغر اصفهان ۲۲ نفر (۶/۰ درصد) و بیمارستان‌های مرجع اهواز همچون گلستان، سینا، رازی و ابوذر ۳۷ نفر (۷/۰ درصد)، گزارش شده است.

به منش گفت: از این میان ۸۵ درصد از مراجعین لقمان حکیم، ۶۶ درصد از مراجعان بیمارستان بهارلو و ۹۴ درصد از مراجعان بیمارستان امام رضای مشهد را بزرگسالان تشکیل می‌داده‌اند.

وی در ادامه با ارائه گزارش‌های مرگ و میر و میزان مراجعات به بیمارستان‌های کشور ناشی از مسممویت با گاز منو کسید کربن گفت: در پنج ماه نخست امسال نیز ۱۹۳ مورد یعنی ۹ درصد مرگ ناشی از منوکسید کربن از سازمان پزشکی قانونی کشور به ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم رسیده است و متاسفانه این تعداد نسبت به مشابه سال گذشته (۱۴۱ نفر) رشد ۳۷ درصد داشته است که نگران کننده است.

به منش به شهروندان توصیه کرد: در صورت بروز مسمومیت با شماره‌های ۱۴۹۰ (داخلی ۲) و یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با بیان اینکه از نگهداری کودک در داخل خودروی روشن و در پارکینگ‌های مراکز خرید خودداری شود، گفت: به محض رسیدن ‌به درب ورودی این نوع پارکینگ‌ها، از همراه خود بخواهید کودک را از خودرو خارج کرده و به فضای ‌آزاد ببرد و سیستم جریان هوا از خارج به داخل اتاق ماشین را ببند.

وی ادامه داد: ‌در دود سیگار مقادیری از گاز منوکسید کربن موجود است و این گاز می‌تواند در اثر مصرف طولانی ‌مدت سیگار سبب بروز مسمویت مزمن در افراد سیگاری شود. ‌

به منش گفت: ‌استفاده از بخاری‌های بدون دودکش تنها در محیط‌هایی که دارای تهویه و جریان مناسب هوا است همچون مکان‌های عمومی پر تردد مجاز است و افراد با جدی گرفتن هشدارهای مربوط به استفاده از وسایل ‌گرمایی، می‌توانند خانواده خود را از معرض مرگ خاموش در امان نگه دارند. ‌

وی افزود: ‌در هنگام استفاده از بخاری‌های نفتی و گازی، برای پیشگیری از مسمومیت با گاز منوکسید کربن، اطمینان ‌از نصب صحیح و کارکرد مناسب دودکش‌ها الزامی است. ‌

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت اظهار کرد: قبل از روشن نمودن بخاری‌های گازی در ابتدای فصل سرما ابتدا می‌بایست مطمئن شد که آیا دودکش ‌بخاری درست به بدنه بخاری متصل شده است؟ مسیردودکش سقفی بخاری باز است یا در اثر ‌مانعی در طی فصل‌های گرم سال، بسته شده است؟ تصال لوله گاز به بدنه بخاری گازی به درستی ‌صورت گرفته است؟، بخاری استاندارد و دارای پیلوت می‌باشد تا به محض خاموش شدن شعله به ‌هر دلیلی، جریان گاز قطع شود؟ پس از روشن نمودن بخاری آیا لوله دودکش با لمس دست سرد است ‌یا گرم؟ در صورت سرد بودن دودکش، تهویه به درستی انجام نمی‌شود و گاز در محیط در حال پخش ‌شدن است. ‌

وی ادامه داد: مواردی از مسمومیت‌های کشنده با منوکسید کربن در رانندگانی گزارش شده است که برای گرم کردن ‌خودروی خود در فصول سرد سال از گاز پیک نیکی استفاده کرده‌اند. ‌ به منش با بیان اینکه از اجاق‌های خوراک پزی به منظور ‌گرم کردن محیط استفاده نشود، گفت: حضور در پارکینگ‌های در بسته که در آن اتومبیل با موتور روشن وجود دارد خطر بروز مسمومیت با ‌منوکسید کربن را به همراه دارد. لذا پیش از روشن نمودن اتومبیل، درب پارکینگ را باز کنید.

به منش با بیان اینکه مواردی از ‌مرگ سرنشینان خودرویی که داخل پارکینگ در بسته با کولر روشن توقف داشته است ملاحظه شده ‌است، خاطرنشان کرد: همچنین‌ ‌استفاده از آب گرمکن نفتی یا گازی و یا دستگاه پکیج در داخل محیط حمام و یا محیط‌های کوچک در بسته ‌منجر به سوخت ناقص و مسمومیت با گاز خواهد شد. ‌

- <#f:213/>

- <#f:150/>
زبان : فارسی
اطلاعات بیشتر/ دریافت فایل به نقل از ایلنا
<#f:526/>
ارسال کننده این مطلب: <#f:526/>
تاریخ ثبت این مطلب : 1395/08/01
ارسال مطلب جدید توسط شما

(503)

کاربر محترم : لطفا در خصوص " ۳۰۰۰ مرگ خاموش در ۳ سال بر اثر مسمویت با گاز " در قسمت زیر امتیاز دهید یا اعلام نظر فرمایید:

امتیاز کسب شده تاکنون:

امتیازدهی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 
نظرات بینندگان
این آیتم فاقد نظر می باشد

کد :8202

 

 

2  روز مانده تا  دهمین همایش سراسری بهداشت و ایمنی کار در رشت    
 درسنامه جامع ریاضی بهداشت حرفه ای
 آگهی مناقصه : طراحی و نصب سیستم اطفاء حریق اتوماتیک یک کارخانه بزرگ صنعتی
 خدمات مشاوره ایمنی بهداشت و محیط زیست و آتش نشانی
 طراحی HSE PLAN
 شرکت تراشه پردازان شبکه جنوب
 دنیای کفش ایمنی
 پرده های آکوستیک کنترل صدا
 مشاوره پایان نامه تحقیقاتی
 طراحی و اجرا سیستم های تهویه
 فروش خلاصه و نکته دروس تخصصی کنکور کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای

 - ثبت آگهی تبلیغاتی در بازارچه ایمنی  (رایگان)
 - ثبت همایش، سمینار ، دوره آموزشی، یا هرگونه رویداد مرتبط با ایمنی  (رایگان)
 - ثبت اطلاعات شرکت یا موسسه فعال در امور ایمنی   (رایگان)
 - ثبت آگهی استخدام مشاغل مرتبط با ایمنی  (رایگان)
 - ثبت رزومه توسط فعالان و متخصصان ایمنی  (رایگان)
 - ثبت و معرفی وب سایت/وبلاگ  تخصصی در حوزه ایمنی  (رایگان)
 - ثبت لینک به مقالات و مطالب علمی آموزشی مرتبط با ایمنی  (رایگان)
 

 << بازگشت به صفحه قبل   

 

   

 

 
 
 
 

به نظر شما مفید ترین بخش سایت ایمنی كدام است؟

اخبار و رويداد هاي ايمني
بانك اطلاعات موسسات ايمني كشور
قوانين و مقررات ايمني
مطالب علمي و آموزشي ايمني
فرصت هاي شغلي - ثبت رزومه
آگهي هاي تبلیغاتی - بازارچه ایمنی

  آمار بازدید سایت : 

  • کل بازدید: 15319054      
  • بازدید امروز : 1145              
  • بازدید این صفحه :  2961277  

23

0/1390

عضویت در خبرنامه :

چنانچه تمایل دارید منتخب مطالب سایت از طریق ایمیل برای شما ارسال گردد نام و نام خانوادگی خود را در کادر بالا و ایمیل خود را در کادر پایین ثبت و بعد روی دکمه "ارسال به خبرنامه" کلیک کنید:

Powered by WebGozar

 

کلیه حقوق این اثر محفوظ و متعلق به پايگاه اينترنتي ایمنی می باشد.          Copyright © 2009 - Imeny.com . All rights reserved