Safety Security HSE

 
 

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
[فراموشی کلمه عبور]
   
 
---

از -3893- روز قبل ( 18 شهریور 1385) تاکنون پیوسته و بروز در خدمت شما بوده ایم.

 

این صفحه : بخشنامه ارتقاء بازرسی و ایمنی کار ابلاغ شد

 

940918 کانال تلگرام ایمنی
950704 بنر شما 1155ک
---
950801 تبلیغات پیامکی ایمنی
---

www.imeny.com

بخشنامه ارتقاء بازرسی و ایمنی کار ابلاغ شد

پایگاه اطلاعات ایمنی : وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی بخشنامه «ارتقاء بازرسی و ایمنی کار» را به مدیران کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان های سراسر کشور ابلاغ کرد .

ایمنی (www.imeny.com) : <#f:555/>

به ایلنا، در این بخشنامه آمده است : همان گونه که مطلعید با استعانت از خداوند متعال، از ابتدای دولت تدبیر و امید، با عزمی راسخ و همتی مضاعف، سیاست های حوزه ایمنی و بازرسی کار مورد توجه ویژه و بازنگری اساسی قرار گرفت و رویکرد نظارتی، مدیریت پیشگیرانه و کنشی، جایگزین رفتار منفعلانه و ثبت صرف حوادث شغلی گردید.

حوادث منطقه شهران تهران و پتروشیمی ماهشهر و خسارت جانی، آثار و تبعات اجتماعی و اقتصادی و به ویژه روانی این دو، موجب تاسف و تالم عمیق اینجانب گردید. اینگونه حوادث که یقیناً قابل پیشگیری است زنگ خطر و هشدار جدی برای تمامی نهادهای خدمتگزار کشور است تا با آمادگی کامل در جهت مقابله با حوادث احتمالی و مشابه بعدی، بصورت یکپارچه و بدون موازی کاری اقدامات لازم را برای جلوگیری از خسارات جانی و مالی سامان بخشند. وزارت متبوع نیز لازم است در چنین حوادثی با به کارگیری ابزارهای قانونی ضمن همکاریهای اثربخش با مراجع ذیربط نسبت به بررسی دقیق و موشکافانه موارد اقدام عاجل به عمل آورد. همچنان که در موضوع حوادث ساختمانی این بررسی ها و نظارت ها در جهت کاهش حوادث شغلی موثر افتاد. بدیهی است در برخی حوادث به خصوص در واحدهای اخیرالحادثه ممکن است مقاومت هایی برای بازرسی ها وجود داشته باشد که در چنین مواردی لازم است مراتب برای تصمیم گیری مقتضی به اینجانب گزارش گردد. متاسفانه حسب آخرین برآورد سازمان بین المللی کار(2009 ،ilo) در جهان حوادث ناشی از کار بالغ بر 321 هزار نفر(روزانه 6300 مرگ به واسطه کار) و بیماریهای شغلی بالغ بر 2 میلیون نفر در سال است .(هزینه ای بالغ بر 4 درصد تولید ناخالص جهان). با این وصف خوشحالم که در دوران مسئولیت اینجانب با تغییر رویکردها و اقدامات برنامه ای متناسب با آن، روزانه یک نفر کمتر فوت می کند. براساس آمارهای رسمی منتشره حوادث و آسیب های شغلی منجر به فوت در میان کارگران در سال 1392، میزان فوتی حاصل از این حوادث، 32% در سال گذشته(سال94) کاهش داشته است. همچنین آمار حوادث در بخش معادن به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت که متولی این حوزه می باشد، نشان می دهد که علی رغم افزایش میزان تناژ استخراج در این بخش بالقوه خطرناک، تعداد حوادث فوتی کارگران با 40 درصد کاهش همراه بوده است.

همچنین درادامه این بخشنامه آمده است در این مسیر و به منظور تثبیت و تداوم این موفقیت ها و همچنین همسو با برنامه ملی کار شایسته و حقوق بنیادین کار، سیاست های زیر در اجرای دقیق برنامه ها مورد تاکید مجدد قرار می گیرد:

1.    کلیه بخشنامه ها، آیین نامه ها و دستورالعملهای اجرایی صادره از سوی معاونت روابط کار به ویژه موارد معطوف به بازرسی و بهبود شرایط محیط کار، با جدیت بیشتری پیگیری شود.

2.    جلب مشارکت بیش از پیش شرکای اجتماعی در اجرای قانون کار جمهوری اسلامی ایران و آیین‌نامه‌های ایمنی مصوب شورای عالی حفاظت فنی و بهره-مندی از ظرفیت انجمنهای صنفی تخصصی و مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی به منظور ارتقای ایمنی و بهداشت کار در کشور.

3.    تاکید بر اجرای مدل جدید خود بازرسی درون کارگاهی مبتنی بر آموزش پیش-بینی و پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی و همچنین پیگیری استقرار چرخه ارزیابی ریسک و مسئول ایمنی در کارگاه¬های کشور با اولویت بنگاه‌های پر خطر.

4.    توجه ویژه به بازرسی های برنامه ریزی شده و هدفمند از کارگاه های با فعالیت دارای ریسک بالا.

5.    تاکید بر بررسی و ارایه گزارش حوادث منجر به فوت در اسرع وقت به ستاد و پیگیری پیشگیری از وقوع حوادث مشابه در سطح استان.

6.    بهره گیری از ظرفیت های شورای عالی کار و شورای عالی حفاظت فنی در اعمال سیاست های تشویقی برای بنگاه ها در زمینه رعایت مقررات ایمنی نظیر اعمال تخفیفات مالیاتی و بیمه ای برای کارگاه های ایمن برتر و تجلیل از آنها.

7.    اجرای دقیق مفاد آیین نامه های آموزش ایمنی کارفرمایان و کارگران و همچنین ایمنی در امور پیمانکاری.

8.    تاکید بر استفاده از ظرفیت های قانون کار بویژه مواد 87 تا 90 و تعاملات بین دستگاهی، به منظور استاندارد سازی ماشین آلات و تجهیزات و سالم سازی محیط های کاری با بهره گیری از  فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان بویژه در بخش ساختمان و معدن.

9.    ایجاد کمیته راهبری ایمنی کار در استان با عضویت دستگاههای وظیفه مدار، نظام های مهندسی و توجه به استفاده از ظرفیت و همکاری مدیران دستگاههای تابعه در شورای هماهنگی امور استانها.

10.    استفاده از ظرفیت رسانه های استانی و ملی بویژه صدا و سیما برای اطلاع رسانی و توسعه فرهنگ ایمنی و شرایط کار مناسب.

11.    پیگیری تشکیل سازمان نظام مهندسی ایمنی کار کشور با هدف ساماندهی متخصصان حوزه مذکور در سطح ستاد وزارتخانه.

12.    بسترسازی بمنظور الحاق به مقاوله نامه شماره 81 در حوزه بازرسی کار و سایر مقاوله نامه های مرتبط در زمینه ایمنی کار در سطح ستاد وزارتخانه.

13.    ارتقای ایمنی و سلامت کارگران شاغل در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی کشور با همکاری و هماهنگی سازمان مناطق آزاد.

14.    با توجه به اهمیت آمار و اطلاعات متقن در زمینه سیاست گذاری ها و برنامه ریزی، تاکید بر فراهم نمودن زمینه لازم بمنظور طراحی و بکارگیری نرم افزارهای بروز و کارآمد با رویکرد یکپارچه سازی بانک های اطلاعاتی کارگاهها و حوادث شغلی کشور.

15.    معاونت توسعه مدیریت و منابع ملزم به اتخاذ تدابیر و تمهیدات مناسب برای تامین اعتبارات لازم برای اجرای سیاست های فوق و همچنین حفظ، نگهداشت و توانمندسازی نیروی انسانی شاغل در این حوزه است .

در پایان این بخشنامه تاکید شده است : ادارات کل اجرایی موظفند، گزارش اقدامات و فعالیت های صورت گرفته در راستای اجرای مفاد این بخشنامه را به همراه مستندات مربوطه به صورت فصلی به حوزه معاونت روابط کار، ارسال و این معاونت جمع‌ بندی دقیق گزارشها را در اسرع وقت به دفتر اینجانب ارائه نماید.

بدیهی است، کاهش نرخ حوادث ناشی از کار، عدم تکرار حوادث مشابه، میزان نفر- ساعت برنامه¬های آموزشی و نیز تعداد مسئولین ایمنی استقرار یافته و آموزش دیده در بنگاه‌های اقتصادی از جمله مهم ترین شاخص های ارزیابی ادارات کل اجرایی کشور در نظر گرفته خواهد شد.

- <#f:213/>

- <#f:150/>
زبان : فارسی
اطلاعات بیشتر/ دریافت فایل به نقل از ایلنا
<#f:526/>
ارسال کننده این مطلب: <#f:526/>
تاریخ ثبت این مطلب : 1395/05/18
ارسال مطلب جدید توسط شما

(767)

کاربر محترم : لطفا در خصوص " بخشنامه ارتقاء بازرسی و ایمنی کار ابلاغ شد " در قسمت زیر امتیاز دهید یا اعلام نظر فرمایید:

امتیاز کسب شده تاکنون:

امتیازدهی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 
نظرات بینندگان
این آیتم فاقد نظر می باشد

کد :8152

 

 

2  روز مانده تا  دهمین همایش سراسری بهداشت و ایمنی کار در رشت    
 درسنامه جامع ریاضی بهداشت حرفه ای
 آگهی مناقصه : طراحی و نصب سیستم اطفاء حریق اتوماتیک یک کارخانه بزرگ صنعتی
 خدمات مشاوره ایمنی بهداشت و محیط زیست و آتش نشانی
 طراحی HSE PLAN
 شرکت تراشه پردازان شبکه جنوب
 دنیای کفش ایمنی
 پرده های آکوستیک کنترل صدا
 مشاوره پایان نامه تحقیقاتی
 طراحی و اجرا سیستم های تهویه
 فروش خلاصه و نکته دروس تخصصی کنکور کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای

 - ثبت آگهی تبلیغاتی در بازارچه ایمنی  (رایگان)
 - ثبت همایش، سمینار ، دوره آموزشی، یا هرگونه رویداد مرتبط با ایمنی  (رایگان)
 - ثبت اطلاعات شرکت یا موسسه فعال در امور ایمنی   (رایگان)
 - ثبت آگهی استخدام مشاغل مرتبط با ایمنی  (رایگان)
 - ثبت رزومه توسط فعالان و متخصصان ایمنی  (رایگان)
 - ثبت و معرفی وب سایت/وبلاگ  تخصصی در حوزه ایمنی  (رایگان)
 - ثبت لینک به مقالات و مطالب علمی آموزشی مرتبط با ایمنی  (رایگان)
 

 << بازگشت به صفحه قبل   

 

   

 

 
 
 
 

به نظر شما مفید ترین بخش سایت ایمنی كدام است؟

اخبار و رويداد هاي ايمني
بانك اطلاعات موسسات ايمني كشور
قوانين و مقررات ايمني
مطالب علمي و آموزشي ايمني
فرصت هاي شغلي - ثبت رزومه
آگهي هاي تبلیغاتی - بازارچه ایمنی

  آمار بازدید سایت : 

  • کل بازدید: 15319026      
  • بازدید امروز : 1117              
  • بازدید این صفحه :  2961253  

16

0/1270

عضویت در خبرنامه :

چنانچه تمایل دارید منتخب مطالب سایت از طریق ایمیل برای شما ارسال گردد نام و نام خانوادگی خود را در کادر بالا و ایمیل خود را در کادر پایین ثبت و بعد روی دکمه "ارسال به خبرنامه" کلیک کنید:

Powered by WebGozar

 

کلیه حقوق این اثر محفوظ و متعلق به پايگاه اينترنتي ایمنی می باشد.          Copyright © 2009 - Imeny.com . All rights reserved