ایمنی Safety Security HSE

 
 

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
[فراموشی کلمه عبور]
   

930929 بنر شما 15ک

 ثبت آگهی معرفی وب سایترزومه های ثبت شدهثبت آگهی معرفی شرکت/موسسه ایمنیثبت آگهی استخدام /فرصت شغلیثبت رزومهثبت آگهی معرفی کالاها و خدمات ایمنیثبت آگهی معرفی رویداد/همایش ایمنیسایر صفحات سایت

 

این صفحه: اخبار > آيين‌نامه ايمني در صنايع آهنگري مصوب 1390 شورای عالی حفاظت فنی

960422 شرکت دانش بنیان سامان تهویه نیک پالایش 924 ک

960325 صاعقه گیر الکترونیکی کرونا

کانال تلگرام ایمنی  چاپ        ارسال به دوست

آيين‌نامه ايمني در صنايع آهنگري مصوب 1390 شورای عالی حفاظت فنی

آیین‌نامه ایمنی در صنایع آهنگری

هدف و دامنه شمول

هدف : هدف از بازنگری بخش آهنگری آیین‌نامه و مقررات حفاظت فنی در ریخته‌گری, آهنگری و جوشکاری مصوب ۱۳۴۷/۷/۲۰ , به روزرسانی و تطبیق مواد آن با شرایط روز صنایع, پیشرفت تکنولوژی و ایمن‌سازی محیط کارگاه و صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی و پیشگیری از حوادث ناشی از کار در کلیه کارگاههایی است که در فرایند آنها از ماشین‌آلات و تجهیزات آهنگری استفاده می‌شود.

دامنه شمول : مقررات این آیین‌نامه به استناد ماده ۸۵ قانون کار تدوین گردیده و برای کلیه کارگاه های مشمول قانون مذکور لازم الاجرا می‌باشد.

فصل اول ـ تعاریف

آهنگری : فرایند شکل دادن فلزات برای رسیدن به شکل مطلوب با ایجاد ضربه یا فشار بوسیله ماشین‌های آهنگری مانند پتک ‌ها، پرس‌ها، غلطک‌ها و سایر تجهیزات ف رم ‌دهی می‌باشد. بعضی از فلزات در دمای پایین (COLD FORGING)   قابل آهنگری بوده ولی بیشتر فلزات برای تغییرشکل نیازمند فرایند پیش گرم می‌باشند.

پتک آهنگری: ماشینی است که اساساً برای آهنگری با قالب‌های مسطح (قالبهای باز) استفاده می‌شود و بصورت یک ستونه و یا دو ستونه می‌باشد. در ماشین‌های یک ستونه محل قرارگیری قالب معمولاً روی سندان می‌باشد که سندان از سایر قسمت‌های پتک مجزا بوده و بر روی فونداسیون جداگانه قرار می‌گیرد. در نوع دو ستونه سندان با ستونها بصورت دروازهای متصل می‌باشد.

این ماشینها به انواع مختلف به شرح زیر تقسیم‌بندی می‌گردند:

پتک بخار، هوا و یا هیدرولیک : نوعی از پتک آهنگری بوده که در آن کوبه ( RAM ) پتک برای هر ضربه توسط سیلندر بخار، هوا و یا هیدرولیک به بالا برده می‌شود و انرژی کوبش به قطعه کار توسط سرعت و وزن کوبه و فشار ناشی از سیستم هیدرولیک, هوا و یا بخار اعمال می‌شود .

پتک سقوط آزاد: یکی از انواع پتک‌های آهنگری می‌باشد که در آن انرژی آهنگری توسط جرم و سرعت سقوط آزاد کوبه و قالب بالایی اعمال می‌شود. پتک‌های کلاچ تخته‌ای و تسمه‌ای سقوطی از این نوع می‌باشد.

پرس آهنگری: ماشینی است که در آن شکل‌دهی فلز بین قالبها توسط فشار هیدرولیکی یا مکانیکی اعمال شده و معمولاً عمل آهنگری تنها با یک کورس پرس برای هر قالب انجام می‌پذیرد. پرس‌های پیچی نیز در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

پرس دوربری (TRIMMING) : ماشینی است که توسط آن پلیسه یا قسمت‌های اضافی قطعه آهنگری به طریق سرد یا گرم از آن جدا می‌شود که معمولا پرس‌های ضربه‌ای و هیدرولیک در این رده قابل استفاده می باشند.

پرس آهنگری افقی: ماشینی است که در آن انرژی لازم برای شکل‌دهی فلز به صورت افقی به قطعه کار اعمال می‌شود .

ماشین آهنگری با انرژی بالا: نوعی ازماشین‌های پرس آهنگری افقی است که دارای سرعت بالای کوبه ( RAM ) پرس و در نتیجه آن، سرعت بالای سنبه است که این سرعت بالا از آزاد شدن ناگهانی گاز فشرده ایجاد می‌شود و معمولاً برای چاق کردن یا افزایش حجم کله کار استفاده می گردد.

پتک ضربه زن افقی: نوعی ماشین پتک است که با استفاده از انرژی هوا کار می‌کند. سنبه و ماتریس در این پتک روبروی هم هستند و هر دو بطور همزمان به سمت هم حرکت می‌کنند و به قطعه کار که توسط ابزاردستی یامانی پولاتور قابل برنامه‌ریزی جابجا می‌شود, بصورت پی در پی ضربه می‌زنند.

مانی پولاتور (MANIPULATOR) : ماشینی است که مواد خام را برای تغذیه فرایند آهنگری دریافت, حمل و جابه‌جا می‌نماید و به انواع ریل‌دار و متحرک تقسیم می‌شود

در نوع ریل‌دار ماشین روی ریل هدایت شده و بوسیله سیستم کنترل پرس آهنگری یا دستی کنترل می‌شود.

در نوع متحرک ماشین دارای راننده بوده و می‌تواند بصورت آزادانه حرکت کند.

غلطک آهنگری: ماشینی است که در آن قطعه کار توسط غلطک‌هایی که روی آنها قالب‌هایی به شکل منحنی نصب شده، شکل داده می‌شود و معمولاً برای پیش فرم قطعات آهنگری کاربرد دارد و توسط آن قطر بعضی از قسمت‌های قطعه, بزرگ یا کوچک می‌شود ( مانند پیش فرم قطعه شاتون) .

غلطک تولید حلقه : ماشینی است که برای تولید حلقه‌های بدون درز از صفحات سوراخ دار دیسک ها در فرایند آهنگری استفاده می‌شود ( مانند چرخهای واگن).

ماشین کله زنی: ماشینی است از نوع پرس آهنگری افقی که برای ساخت گل پیچ استفاده می‌شود و قطعه کار تولید شده در آن معمولاً دارای ضخامت سه چهارم اینچ و یا کمتر می‌باشد.

ماشین پرچ زنی : ماشینی است مشابه ماشین‌های پرس آهنگری افقی و کله زنی که برای ساخت پرچ استفاده شده و قطر قطعه کار تولید شده در آن معمولاً یک اینچ یا کمتر می‌باشد.

پدال کنترل حرکت پرس : یک کنترل‌کننده است که با فشاردادن آن می توان حرکت کوبه پرس را کنترل نمود.

توجه: تصاویر بعضی از ماشین‌آلات آهنگری در ضمیمه پیوست می‌باشد.

فصل دوم ـ مقررات عمومی

ماده ۱ : کارفرما مکلف است نسبت به شناسایی خطرات و ارزیابی شرایط محیط کار کارگاه‌های آهنگری اقدام نموده و اقدامات کنترلی مناسب را به منظور حذف مخاطرات احتمالی به عمل آورد.

ماده۲: کارگران کارگاههای آهنگری باید متناسب بانوع کار و خطرات مطابق آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان, کارگران و کارآموزان مصوب شورای عالی حفاظت فنی آموزش‌های ایمنی لازم را دیده و مدارک مربوطه در پرونده آنان ثبت و ضبط گردیده باشد .

ماده۳: ماشینها و تجهیزات مورد استفاده در صنایع آهنگری باید دارای لوحه شناسایی حاوی اطلاعات و مشخصات زیر بوده و در محل قابل رویتی بر روی آنها نصب شود:

الف ـ اسم و آدرس سازنده

ب ـ شماره سری یا نوع دستگاه

ج ـ مشخصات فنی ضروری مانند توان,  طول کورس, تعداد ضربه در دقیقه, تناژ، وزن

ه ـ شماره سریال

و ـ سال ساخت

ماده۴ : انجام کلیه امور نصب, راه‌اندازی, بهره‌برداری و سرویس, تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات و تجهیزات آهنگری باید توسط افراد ماهر و با رعایت دستورالعمل‌های شرکت سازنده و الزامات قانونی انجام پذیرد.

ماده ۵ : ماشین‌ها و تجهیزات آهنگری باید دارای پرونده مجزا بوده و دستورالعمل‌ها, نتایج سرویس, تعمیر, نگهداری و بازرسی‌های فنی و ایمنی در آن ثبت گردد.

ماده۶ : کارگران شاغل در صنایع آهنگری باید متناسب با نوع کار و خطرات موجود به وسایل حفاظت فردی مناسب از قبیل عینک‌های ایمنی و حفاظتی, گوشی ایمنی, کلاه و کفش ایمنی, دستکش, پیش‌بند و لباس مقاوم به حرارت و مانند آن مطابق با آیین‌نامه وسایل حفاظت فردی مصوب شورای عالی حفاظت فنی مجهز گردند.

ماده۷ : مسئولیت بازرسی, تعمیر و نگهداری از ماشین‌آلات در کارگاه آهنگری بر عهده کارفرما بوده که شامل موارد ذیل می‌باشد :

الف) بازدید و آزمایشات دوره‌ای و منظم به منظور اطمینان یافتن از ایمنی ماشین‌آلات . که باید تاییدیه کتبی و مجوز استفاده از ماشین‌آلات صادر و ثبت گردد.

ب) تهیه برنامه زمانبندی اجرا و ثبت بازرسی‌ها از حفاظ‌ها و ابزارهای حفاظتی که باید بصورت مکرر و منظم انجام شود و شامل تاریخ و اسامی اشخاص بازرسی‌کننده و شماره سریال و یا دیگر مشخصه موارد مورد بازرسی قرار گرفته، باشد.

ج) آموزش به افراد جهت انجام بازرسی‌ها و تعمیر و نگهداری صحیح ماشین‌آلات و تجهیزات آهنگری.

ماده۸ : طراحی, جانمایی, اجرای فونداسیون و نصب ماشین‌ها و تجهیزات آهنگری باید مطابق استانداردهای فنی و مهندسی انجام گیرد.

ماده ۹ : فنرهای ضربه‌گیر که در پرس و پتک‌های آهنگری بکار می‌روند باید ...

آییننامه ایمنی در صنایع آهنگري مشتمل بر چهار فصل و ۴٦ ماده به استناد مواد ٨٥ و ٩١ قانون كار جمهوري اسلامي ايران در جلسه مورخ 23 آبان 1390 شوراي عالي حفاظت فني تهيه و در تاریخ 28 اسفند 1390 به تصويب وزير تعاون , کار و رفاه اجتماعي رسيده است. این آيين نامه جايگزين مواد ۸ الي ۲۸ آييننامه و مقررات حفاظت در ريخته گری-آهنگری و جوشکاري مصوب 1347 می باشد.

برای دریافت متن کامل این آیین نامه در قالب پی دی اف از لینک زیر استفاده کنید:

 دانلود فايل : آیین‌نامه ایمنی در صنایع آهنگری ( 957KB )


٠٢:٠٧ - يکشنبه ٨ مرداد ١٣٩١    /    شماره : ٢٨٥٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٦٩


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 << بازگشت به صفحه قبل   

 

   

 

 
 
 
 

ارتباط با مدیریت سایت ایمنی :
ایمیل :    Email:       info@imeny.ir   
سامانه پیامکی :       SMS :   3000257757
کانال تلگرام:

https://telegram.me/imeny_telegram

 

عضویت در خبرنامه :

چنانچه تمایل دارید منتخب مطالب سایت از طریق ایمیل برای شما ارسال گردد نام و نام خانوادگی خود را در کادر بالا و ایمیل خود را در کادر پایین ثبت و بعد روی دکمه "ارسال به خبرنامه" کلیک کنید:

Powered by WebGozar

 

کلیه حقوق این اثر محفوظ و متعلق به پايگاه اينترنتي ایمنی می باشد.          Copyright © 2009 - Imeny.com . All rights reserved