عضویت در سرور جدید

   

 صفحه نخست
سفارش تبلیغات
عضويت
مشاوره ایمنی
رزومه جویندگان کار
ثبت آگهی استخدام
ثبت رزومه جدید
ثبت آگهی اطلاع رسانی رایگان

970107 سرور جدید ایمنی 214ک

 

   آرشیو تمام مطالب    اخبار/ گوناگون  
   حوادث    قوانین/آیین نامه ها/دستورعمل ها و استانداردهای مرتبط با ایمنی  
   رویدادها: همایش/نمایشگاه/جشنواره//کارگاه و دوره آموزشی    فرصت های شغلی/آگهی های استخدام  
   معرفی شرکتها و موسسات فعال در حوزه ایمنی    آگهی کالاها و خدمات ایمنی و امنیتی  
   علمی آموزشی    رزومه متخصصان و جویندگان کار در حوزه ایمنی  

این صفحه: اخبار > آيين‌نامه مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني مصوب سال 1386 شورای عالی حفاظت فنی

 

961218 1945k ایجاد صفحه اختصاصی

961214 حوادث کاری مهندس بخارایی 1143K

960422 شرکت دانش بنیان سامان تهویه نیک پالایش 924 ک

970107 سرور جدید ایمنی 257ک

کانال تلگرام ایمنی  چاپ        ارسال به دوست

آيين‌نامه مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني مصوب سال 1386 شورای عالی حفاظت فنی

آيين‌نامه مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني

مقدمه:
علم و تجربه ثابت كرده است كه عدم آگاهي از مسائل ايمني و همچنين بي‌توجهي به اين امر باعث بروز حوادث در نتيجه خسارات جاني و مالي فراوان شده است در سال‌هاي اخير تعدادي مراكز مشاوره فني و خدمات ايمني با توجه به نياز جامعه تأسيس شده است كه بعضي از آن‌ها با مديريت افراد داراي صلاحيت علمي و عملي و دلسوز مي‌توانند كمكي در تهيه و ايمن سازي محيط كار باشند ولي به علت فقدان ضابطه كافي براي آن‌ها و عدم صلاحيت بعضي از افراد مذكور نه تنها در حل مشكلات ايمني موثر نبوده‌اند بلكه بعضاً مشكلاتي نيز به بار آورده‌اند. بنابراين در اجراي بخشي از فصل چهارم قانون كار جمهوري اسلامي ايران در جهت صيانت نيروي كار و منابع مادي كشور تهيه و تدوين دستورالعمل‌ها از طريق شورايعالي حفاظت فني و همچنين براي جلوگيري از هرگونه سوءاستفاده و حداكثر بهره‌گيري از توان كارشناسي كشور اين حوزه معاونت آيين‌نامه مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني را تهيه و به شورايعالي حفاظت فني براي طرح در جلسات و تصويب ارائه مي‌نمايد تا مشاورين مذكور طبق ضوابط تعيين شده در اين آيين‌نامه اقدام به فعاليت در زمينه ارائه مشاوره فني و خدمات ايمني نمايند.معاون روابط كار وزارت كار و امور اجتماعي

 آئين‌نامه مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني

 فصل اول


كليات


ماده1: در اجراي بخشي از فصل چهارم قانون كار جمهوري اسلامي ايران به مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار وزارت كار و امور اجتماعي اجازه داده مي‌شود كه جهت تأمين حفاظت فني و صيانت از نيروي كار و منابع مادي كشور و به منظور مشاوره حفاظت فني و ارائه خدمات ايمني در محيط كار، براساس اين آيين‌نامه به اشخاص حقيقي يا حقوقي متقاضي مشاور حفاظت فني و خدمات ايمني پروانه صلاحيت اعطاء نمايد.
تبصره: چگونگي صدور، تمديد و ابطال پروانه صلاحيت و نحوه فعاليت مشاورين فني و خدمات ايمني در گروههاي تخصصي مطابق با شرايط تعيين شده در دستورالعمل اجرايي موضوع اين آئين‌نامه مي‌باشد.


ماده2: مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني در زمينه‌هاي ايمني با گرايش‌هاي تخصصي ايمني ديگهاي بخار و ظروف تحت فشار، ارائه سيستمها و راه‌حلهاي ايمني در محيط كار، ايمني برق، ايمني ساختمان، ايمني معدن و نيز بررسي عوامل زيان‌آور محيط كار با گرايشهاي تخصصي بررسي و اندازه‌گيري عوامل زيان‌آور فيزيكي و شيميايي و ارگونومي و ارائه طريق به منظور شناسائي، ارزيابي و كنترل آنها و همچنين پيشگيري و اطفاي حريق با گرايشهاي طراحي و نصب سيستمهاي اعلام و اطفاي حريق، تست و شارژ كپسولهاي آتش‌نشاني و نهايتاً آموزشهاي عمومي و تخصصي با گرايش آموزش ايمني با هدف كاهش حوادث و بيماريهاي ناشي از كار و همچنين در زمينه‌هاي طراحي، ايجاد، نظارت تا مرحله استقرار سيستم مديريت ايمني و توسعه آن، مهندسي ايمني، آموزشهاي عمومي و تخصصي سيستمهاي مديريت ايمني و ارائه خدمات مورد نياز پس از استقرار سيستم ايمني فعاليت نمايند.


ماده3: اشخاص حقيقي يا حقوقي مي‌توانند به امر مشاوره حفاظت فني و خدمات ايمني مبادرت ورزند كه از مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار با رعايت مفاد اين آئين‌نامه پروانه صلاحيت و تأييد تحصيل نمايند.
تبصره: اعتبار پروانه صلاحيت مذكور براي كليه مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني در طول مدت تعيين شده منوط به رعايت مفاد اين آئين‌نامه و دستورالعمل اجرايي مربوطه مي‌باشد.


فصل دوم : شرايط عمومي


ماده4: مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني بايد داراي محل كار متناسب با نوع فعاليت تعيين شده در پروانه صلاحيت باشند.

ماده5: كليه مسئوليت‌هاي قانوني ناشي از استفاده از پروانه صلاحيت با اشخاصي است كه پروانه صلاحيت به نام آنان صادر شده است.

تبصره: پروانه صلاحيت مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني قابل انتقال به غير نمي‌باشد.

ماده6: پروانه صلاحيت هر يك از مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني در ابتدا براي يك سال صادر و سپس براي مقاطع زماني 3 ساله تمديد مي‌گردد.

تبصره: اشخاص داراي پروانه صلاحيت مكلفند جهت تمديد پروانه صلاحيت، گواهي شركت در دوره‌هاي مستمر تخصصي، آموزشي و بازآموزي اعلام شده از طرف مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار را اخذ نمايند، در غير اين صورت برابر مقررات انضباطي با آنان رفتار خواهد شد.

ماده7: تعرفه صدور و تمديد پروانه صلاحيت براساس قانون (درآمد ـ هزينه) به پيشنهاد وزارت كار و امور اجتماعي، به تصويب هيات وزيران مي‌رسد

ماده8: كليه مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني موظف به رعايت مقررات مربوطه و آئين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هاي صادره از سوي شوراي عالي حفاظت فني مي‌باشند.

ماده9: پروانه صلاحيت مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني پس از احراز صلاحيت با امضاء رئيس مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار و تائيد معاون روابط كار، توسط مركز مذكور صادر مي‌گردد.


فصل سوم : شرايط تخصصي


ماده10: تأييد صلاحيت فني و تخصصي متقاضيان با داشتن شرايط زير صورت مي‌گيرد:

 


الف: اعتقاد به نظام مقدس جمهوري اسلامي و عدم سابقه فعاليت در گروههاي معاند با نظام

ب: عدم سابقه محكوميت كيفري و سوءپيشينه

پ: دارا بودن كارت پايان خدمت يا معافيت دائم براي آقايان

ت: دارا بودن مدرك كارشناسي يا كارشناسي ارشد يا دكتري در يكي از رشته‌هاي ايمني، علوم پايه، فني و مهندسي و بهداشت حرفه‌اي، حفاظت و بهداشت كار

ث: داشتن سابقه كار مفيد در زمينه ايمني براي مدارك كارشناسي؛ حفاظت و بهداشت كار؛ بهداشت حرفه‌اي؛ مهندسي صنايع با گرايش ايمني؛ سم‌شناسي و اركونومي 4 سال و براي كارشناسي ارشد 2 سال و براي افرادي كه داراي دكتري در زمينه رشته‌هاي فوق‌الذكر مي‌باشند 1 سال و ساير مدارك كارشناسي 6 سال، مدارك كارشناسي ارشد 4 سال و دكترا 2 سال.


ج: داشتن سلامت جسماني و رواني لازم منطبق با زمينه كاري.

چ: عدم اشتغال در سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، شركت‌ها و مؤسسات دولتي.

ح: قبولي در آزمون‌هاي مربوطه كه از طرف مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار برگزار مي‌گردد.
تبصره1: آزمون‌هاي اخذ شده از طرف مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار به‌صورت تئوري و عملي خواهدبود.
تبصره2: مشاورين حفاظت فني ايمني كه جهت تمديد پروانه اقدام مي‌نمايند در صورت گذراندن دوره‌هاي بازآموزي برگزار شده توسط مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار نياز به شركت در آزمون مجدد ندارند.

تبصره3: متقاضيان مشاوره حفاظت فني و خدمات ايمني مي‌توانند در صورت پذيرفته شدن در آزمونهاي مختلف در كليه زير گروههاي تخصصي ده‌گانه مربوطه كه در دستورالعمل اجرايي آئين‌نامه مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني ذكر شده است، پروانه صلاحيت را تحصيل نمايند.


خ: بازرسان كار و كارشنان مركز تحقيقات غيرشاغل (بازنشسته، مستعفي و بازخريد خدمت) وزارت كار و امور اجتماعي (بنا به تقاضاي شخصي) بدون در نظر گرفتن رشته تحصيلي به‌شرط دارا بودن حداقل 10 سال تجربه كار مستمر يا 15 سال غيرمستمر از شركت در آزمون معاف مي‌باشند.


فصل چهارم :رسيدگي به تخلفات و عملكرد مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني


ماده11: رسيدگي به تخلفات مشاورين حفاظت فني و خدمات با مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار مي‌باشد.
ماده12: اهم موارد قابل رسيدگي به شرح زير مي‌باشد: الف ـ عدم رعايت مقررات و آيين‌نامه‌هاي ايمني وزارت كار و امور اجتماعي. ب ـ هرگونه سوءاستفاده از پروانه صلاحيت و موقعيت شغلي. ج ـ عدم همكاري با بازرسان اعزامي از مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار و بازرسان كار.دـ شكايات طرف قرارداد مشاورين مذكور.


ماده13: عدم رعايت هر يك از مقررات اين آيين‌نامه و دستورالعمل اجرايي و هرگونه سوءاستفاده از پروانه صلاحيت برحسب مورد موجب تذكر كتبي، درج در پرونده مشاور، تعليق مجوز صلاحيت و ابطال آن مي‌گردد. چنانچه هر يك از موارد مذكور واجد جنبه‌هاي جزايي باشد، مراتب به مراجع ذيصلاح قضايي اعلام خواهدگرديد.


ماده14: كليه مشاورين حفاظت فني و خدمات ايمني موجود كشور موظفند از تاريخ تصويب وضعيت خود را با اين آيين‌نامه تطبيق دهند.


ماده15: دستورالعمل اجرايي اين آيين‌نامه به پيشنهاد مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار به تصويب وزير كار و امور اجتماعي خواهد رسيد.


ماده16: اين آيين‌نامه در چهارفصل و 16 ماده و 7 تبصره تدوين و در جلسه نهايي مورخ 6/4/86 شوراي عالي حفاظت فني تصويب و در مورخ 12/6/86 به تصويب نهائي وزير كار و امور اجتماعي رسيد.


١٥:٢٩ - جمعه ١٨ دی ١٣٨٨    /    شماره : ٢١٠    /    تعداد نمایش : ٢٧٢٢


امتیازدهی
نظرات بینندگان
nereid28
1390/06/13 13:3
0
1
عالي بود
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 << بازگشت به صفحه قبل   

 

   

 

 
 
 
         

تماس با ما


www.imeny.com

 پست الکترونیک: info@imeny.ir

 سامانه پیامک   : 3000257757

تلگرام:

@imeny_telegram

 

 

دسترسی سریع


صفحه نخست سفارش تبلیغات عضويت وبکده ايمني مشاوره ایمنی آیین نامه ها و دستورعمل ها رزومه جویندگان کار ثبت آگهی استخدام ثبت رزومه جدید جستجو در سايت معرفي سايت ها اطلاعات ايمني مواد شيميايي (MSDS) ثبت آگهی اطلاع رسانی رایگان تماس با ما پرداخت وجه سایر صفحات سایت

 

آمار سایت


 - امروز: شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
 - کل بازدید : 18537657
 - بازدید امروز : 1514
 - بازدید این صفحه : 1380488 5
 - سابقه فعالیت سایت تا امروز : -4315 - روز
         
         

کلیه حقوق این اثر محفوظ و متعلق به پايگاه اينترنتي ایمنی می باشد. Copyright © 2009 - Imeny.com . All rights reserved