ایمنی Safety Security HSE

 
 

نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
   

حادثه فقط برای دیگران نیست. ایمن زندگی کنید.

 ثبت آگهی معرفی وب سایترزومه های ثبت شدهثبت آگهی معرفی شرکت/موسسه ایمنیثبت آگهی استخدام /فرصت شغلیثبت رزومهثبت آگهی معرفی کالاها و خدمات ایمنیثبت آگهی معرفی رویداد/همایش ایمنیسایر صفحات سایت

 

این صفحه: اخبار > آیین نامه طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی کشور

960422 شرکت دانش بنیان سامان تهویه نیک پالایش 924 ک

960622 کانال تلگرام ایمنی و بهداشت برای زندگی- 1027k

960622 دوره آموزشی تخصصی توسط NFPA در استانبول 166k

950325 انتشارات حک: ناشر تخصصی کتاب های دانشگاهی HSE

کانال تلگرام ایمنی  چاپ        ارسال به دوست

آیین نامه طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی کشور

آیین نامه طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی کشور

به استناد تبصره 2 ماده واحد قانون اصلاح بند 2 ماده 1 قانون تشکیلات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مصوب سال 1375 و حوزه کاری شماره پنج رهیافت راهبردی مدیریت بین المالی موادشیمیایی (SAICM) مبنی بر اجرا سیستم هماهنگ جهانی برای طبقه بندی و برچسب زنی مواد شیمیایی و به منظور ارتقاء سطح آگاهی و اطلاعات کلیه افرادی که با تولید عرضه حمل و نقل و نگهداری و مصرف مواد شیمیایی در سطح کشور در ارتباط می باشند و با هدف پیشگیری و کاهش عوارض و آسیب های ناشی از کار با مواد شیمیایی و کاستن از بار حوادث شیمیایی و مخاطرات زیست محیطی این آیین نامه با عنوان آیین نامه طبقه بندی وبرچسب گذاری موادشیمیایی کشور تهیه و تدوین و به شرح ذیل اعلام می گردد .

فصل اول : تعاریف :

ماده 1- ماده شیمیایی ترکیب یا ماده ای با منشاء معدنی یا آلی که حداقل دارای یک عنصر شیمیایی بوده و به اشکال مختلف اعم از گاز ، بخار ، مایع یا جامد دیده می شوند.

ماده 2- ماده شیمیایی خطرناک عبارت از ماده شیمیایی است که می تواند باعث ایجاد خطرات بیولوژیک و با آسیب های فیزیکی برای موجودات زنده و محیط زیست شود .

ماده 3- آفت کش به ماده ای با منشاء طبیعی با صناعی اطلاق می شود که برای مبارزه و کنترل آفات به کار می رود .

ماده4- برچسب ماده شیمیایی مجموعه ای از علائم ، نمادها ، حروف و عبارات هشدار دهنده و آگاه کننده در مورد خصوصیات خطرات موادشیمیایی و اقدامات ایمنی و حفاظتی در مقابل آنها می باشد که بر روی ظروف و یا بسته های حاوی مواد شیمیایی الصاق می گردد .

ماده5- برچسب کشوری ماده شیمیایی : عبارت از برچسبی است که طبق اصول دستورالعمل کشوری طبقه بندی و برچسب گذاری موادشیمیایی به زبان فارسی تهیه و بر روی ظروف حاوی موادشیمیایی الصاق می گردد.

ماده7- SAICM : مختلف عبارت strategic Approach international chemicals management و به مفهوم رهیافت راهبردی مدیریت بین المللی موادشیمیایی می باشد .

ماده 8- GHS : مختلف عبارت Globally Harmonized system که در این آیین نامه به معنی نظام هماهنگ بین المللی طبقه بندی و برچسب گذاری موادشیمیایی می باشد .

ماده 9- مخاطرات زیست محیطی وضعیت یا موقعیتی که دارای تهدید برای محیط زیست پیرامون است .

فصل دوم ) اهداف و وظایف :

ماده 10- هدف : هدف از این آیین نامه برقراری شیوه ای مناسب به منظور طبقه بندی و برچسب گذاری موادشیمیایی تولیدی و مصرفی کشور می باشد .

ماده11- اصول و نحوه عمل جهت تعیین و الصاق برچسب براساس رهنمودهای سیستم GHS استوار می باشد .

ماده12- مسئولیت تهیه فهرست مواد شیمیایی مشمول این آیین نامه برعهده کارگروهی متشکل از اعضاء مندرج در ماده 11 می باشد .

ماده 13- بررسی اطلاعات موادشیمیایی مشمول دریافت برچسب کشوری و صدور آن بر عهده وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی می باشد .

تبصره 1- طبق ماده 35 آیین نامه اجرای قانون حفظ نباتات ، بررسی مشخصات آفت کش ها کافی السابق برعهده هیات نظارت برسموم و صدور برچسب آنها مطابق این آیین نامه خواهد بود .

تبصره2- کلیه ویژگیهای فیزیکی برچسب کشوری موادشیمیایی از جمله شکل ، رنگ ، ابعاد ، توسط کمیته کشوری طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی تدوین و پس از تصویب در کمیته ملی ، توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به عنوان استاندارد ملی اعلام می گردد .

ماده 14- وزارتخانه های بازرگانی صنایع و معاون و جهادکشاورزی حسب مورد موظف می باشند فهرست کلیه مواد شیمیایی مشمول این آیین نامه را به طریق مقتضی به تولید کنندگان ، وارد کنندگان و صادرکنندگان مواد و کالاهای شیمیایی اعلام نماید .

 

آیین نامه طبقه بندی وبرچسب گذاری مواد شیمیایی کشور

ماده15- تولیدکنندگان ، واردکنندگان و صادرکنندگان مواد شیمیایی باید قبل از ورود ، صدور و عرضه هرگونه موادشیمیایی ، مشخصات آنها را به منظور بررسی جهت صدور برچسب کشوری به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمایند .

ماده 16- کلیه تولیدکنندگان موادشیمیایی اعم از دولتی و خصوصی موظف به رعایت مفاد دستورالعمل کشوری طبقه بندی وبرچسب گذاری موادشیمیایی می باشند .

ماده17- نظارت بر مواد و فراورده های شیمیایی از جنبه دارابودن برچسب کشوری موادشیمیایی در مراکز تولیدی – صنعتی کارگاهها ، جایگاهها و انبارهای نگهداری کالا و مراکز فروش برعهده بازرسین کار و بهداشت حرفه ای می باشد .

ماده18- واردات و ترخیص هرگونه ماده شیمیایی فاقد برچسب کشوری ماده شیمیایی ممنوع می باشد .

تبصره : کسرکات کشور برحسب اجراء بند فوق کنترل و نظارت لازم را اعمال خواهند نمود .

ماده19- برچسب کلیه موادشیمیایی صادراتی مشمول این آیین نامه علاوه برزبان فارسی ، در صورت درخواست می تواند به زبان کشور مقصد نیز باشد .

ماده20- کلیه تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد شیمیایی در خصوص ظروف آلوده به موادشیمیایی ، ضمن رعایت دستورالعمل کشوری طبقه بندی وبرچسب گذاری موادشیمیایی ، ملزم به رعایت مفاد ماده 7 قانون مدیریت پسماندها نیز می باشند .

تبصره1- کلیه واردکنندگان مواد شیمیایی کنوانسیون روتردام ، استکهلم و بازل علاوه برالصاق برچسب موضوع این آیین نامه ملزم به رعایت مفاد کنفوانسیون های مزبور می باشند .

تبصره2- مفاد این آیین نامه جهت کلیه موادشیمیایی تاریخ گذشته و یا تبدیل شده به پسماندنیز لازم الاجراء است .

ماده 21- موادشیمیایی پرتوزا و دارویی مشمول مفاد این آیین نامه نخواهند بود .

ماده 22- خواص و مشخصات هر ماده شیمیایی باید با برچسب کشوری ظرف آن مطابقت داشته باشد .

ماده23- کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که مبادرت به جعل برچسب و یا تخطی از ماده 21 نمایند مشمول مجازات و جرائمی که در قانون پیش بینی می گردد خواهند شد .

ماده 24- وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با مشارکت وزارت کار و امور اجتماعی برنامه های آموزشی در خصوص آشنایی شاغلین با برچسب موادشیمیایی را تهیه و اجرا خواهند نمود .

ماده 24- مسئولیت نظارت برحسن اجرائ این آیین نامه برعهده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد .

این آیین نامه مشتمل بر 2 فصل ، 25 ماده و 5 تبصره در تاریخ ..به تصویب رسیده و از تاریخ تصویب لازم الاجرا می باشد .


٠٠:٠١ - جمعه ١٨ دی ١٣٨٨    /    شماره : ١٩٦    /    تعداد نمایش : ٤٣٠٠


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 << بازگشت به صفحه قبل   

 

   

 

 
 
 
 

ارتباط با مدیریت سایت ایمنی :
ایمیل :    Email:       info@imeny.ir   
سامانه پیامکی :       SMS :   3000257757
کانال تلگرام:

https://telegram.me/imeny_telegram

 

عضویت در خبرنامه :

چنانچه تمایل دارید منتخب مطالب سایت از طریق ایمیل برای شما ارسال گردد نام و نام خانوادگی خود را در کادر بالا و ایمیل خود را در کادر پایین ثبت و بعد روی دکمه "ارسال به خبرنامه" کلیک کنید:

Powered by WebGozar

 

کلیه حقوق این اثر محفوظ و متعلق به پايگاه اينترنتي ایمنی می باشد.          Copyright © 2009 - Imeny.com . All rights reserved