مکان‌یابی تأسیسات و تجهیزات شهری در راستای بهره وری از زمان طلایی مدیریت بحران (مطالعه: ایستگاه های آتش‌نشانی شهر بیرجند)

پایگاه اطلاعات ایمنی این مقاله علمی را به نقل از فصلنامه علمی-ترویجی دانش پیشگیری و مدیریت بحران منتشر می نماید:

زمینه و هدف: با افزایش جمعیت و تراکم آن در شهر، خدمات رسانی در زمینه‌های مختلف به دلیل کمبودهای موجود، دچار نارسایی در مکان‌یابی مراکز خدماتی می‌شود و از میان مراکز خدمات شهری، سازمان آتش‌نشانی وظیفه تأمین امنیت در جهت پیشگیری و مقابله با آتش را انجام می‌دهد. یکی از موارد قابل توجه قبل از احداث این مراکز مطالعه، بررسی و انتخاب مکان جغرافیایی مناسب برای استقرار این نوع کاربری است. مکانی که در شرایط بحرانی محلی مناسب برای خدمات‌رسانی باشد. این پژوهش با ارائه الگوی مناسب به دنبال مکان‌یابی بهینه مراکز آتش‌نشانی در شهر بیرجند می باشد.

روش: روش تحقیق پژوهش حاضر توصیفی – تحلیلی است. در مرحله نخست به شناسایی عوامل موثر بر مکان گزینی پایگاه‌ها ۱-فاصله مناسب از مراکز آموزشی۲-فاصله مناسب از مراکز اداری ‌۳-فاصله مناسب از مراکز درمانی۴-فاصله مناسب از مراکز انبارداری ۵-فاصله مناسب از مراکز کارگاهی ۶-فاصله مناسب از معابر اصلی۷ -فاصله مناسب از تأسیسات و تجهیزات شهری ۸-‌فاصله مناسب از مراکز تجاری ۹-فاصله مناسب از تراکم بالای جمعیتی پرداخته شد، سپس با استفاده از نرم افزار Arc GIS و فرایند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) و پس از طی کردن مراحل تهیه لایه‌‌های اطلاعاتی، طبقه بندی و ارزش‌گذاری درونی لایه‌ها و وزن‌دهی و همپوشانی لایه‌های اطلاعاتی به اولویت‌بندی زمین‌های شهر بیرجند برای ایجاد  مراکز آتش‌نشانی پرداخته  شد.

یافته ها:زمین‌های شهر بیرجند برای ایجاد مراکز آتش‌نشانی در ۵ منطقه ارزش‌گذاری شده است. مناطق خیلی ضعیف (۱۲۹۵۶۰۸ متر مربع)، مناطق ضعیف (۵۵۵۱۹۲۵ متر مربع)، مناطق متوسط (۹۶۲۰۷۹۰ متر مربع)، مناطق خوب (۱۱۸۴۴۳۴۲متر مربع)، مناطق خیلی خوب (۷۳۷۰۳۳۶ متر مربع) که زمین‌های مناطق مناسب و خیلی مناسب  برای ایجاد مراکز آتش‌نشانی بلامانع می‌باشند.

نتیجه گیری: نتایج نشان می دهد ۵ مرکز آتش‌نشانی موجود در مناطق مناسب و خیلی مناسب واقع شده اند و برخی نقاط همانند شرق شهر دسترسی به هیچ­گونه ایستگاه آتش‌نشانی ندارد.

فصلنامه علمی – ترویجی دانش پیشگیری و مدیریت بحران – مقالات نشریه – سال ۱۳۹۵ جلد۶ شماره۳

رفتن به منبع جهت اطلاعات بیشتر و دریافت متن کامل مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *