کاهش زمان صدور تاییدیه ایمنی ساختمان در شهرداری تهران

در نشست مشترک معاونین شهرسازی و خدمات شهری شهرداری پایتخت بر تدوین ف­رآیند کاهش زمان صدور تاییدیه ایمنی ، عدم خلافی و پایان کار ساختمان تاکید شد.


نشست مشترک معاونین شهردار ، مدیران سازمانی و ادارات کل شهرسازی و معماری و همچنین خدمات شهری به میزبانی معاونت شهرسازی شهرداری تهران برگزار شد.
این دیدار با محوریت تسهیل در روند فرآیند ساخت و ساز در پایتخت بود و در آن راه های همکاری دوجانبه در جهت کاهش زمان فرآیند صدور مجوز و تاییدیه های ساختمانی بررسی شد.
بنابر گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ، مجتبی یزدانی ، معاون خدمات شهری شهرداری تهران که با همراهی مدیرعامل سازمان آتش نشانی به این نشست آمده بود در سخنانی با اشاره به فعالیت های سازمان آتش نشانی در جهت کاهش زمان بررسی و اعلام نظر «تاییدیه ایمنی ساختمان ها » ابراز امیدواری کرد با همکاری معاونت شهرسازی و معماری و تدوین دستور العمل های اجرایی جدید ، فرآیند بررسی نقشه و صدور دستور العمل های ایمنی با سرعت بیشتری انجام شود.
معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی هم با ارائه گزارشی تفصیلی ، فرآیند صدور دستور العمل ایمنی ، ضوابط و مقررات ملاک عمل بررسی نقشه ها تا مرحله صدور، چگونگی بررسی عدم خلافی ، چالش های پیش رو و اقدامات و برنامه های حوزه ایمنی در این خصوص را تشریح کرد.
محمود قدیری با اشاره به چالش های مرتبط با موضوع صدور دستور العمل ، یکی از مشکلات پیش رو در این خصوص را تغییرات معماری در بنا که اغلب بر خلاف ضوابط ایمنی است ، بیان کرد.
وی مکانیزه شدن کامل فرآیند صدور دستور العمل های ساخت و ساز و همچنین هماهنگی جهت اجرای ماده ۲ مصوبه توسعه و بهبود خدمات ایمنی و آتش نشانی را از جمله راه کارهای تسهیل در این فرایند بیان کرد.
قدیری همچنین در بعد شهرسازی نیز دسترسی نداشتن خودروهای سنگین آتش نشانی به ساختمان ها به علت وجود برخی موانع و یا محدودیت گذر را از دیگر مشکلات مرتبط با مبحث ارتقای ایمنی شهرسازی مطرح کرد.
مهدی حجت نیز در بخش پایانی این نشست با اشاره به شرایط شهرسازی در شهر تهران و لزوم تطابق شکلی امکانات سخت افزاری با شکل ساخت و ساز شهری ، ابراز امیدواری کرد تا سازمان آتش نشانی در خصوص ایجاد راه های جدید برای خدمات رسانی در سطح تهران، ایده سازی و برنامه ریزی داشته باشد. به گفته معاون شهردار پایتخت در راه کاهش زمان امدادرسانی آتش نشانی در مواقع بحران باید برنامه ریزی های کوتاه مدت و میان مدت انجام شده و ضمن تاکید بر محوریت ایمن سازی شیوه های ساخت و ساز، در خصوص سازه های قدیمی و ساخته شده ، راهکارهای تخصصی و عملیاتی از سوی آتش نشانی طرح و اجرا شود.
حجت همچنین با اشاره به تاکید شهردار تهران درخصوص لزوم کاهش زمان فرآیند صدور دستور العمل های ساخت و ساز ، از کارشناسان معماری و ساختمان ، تدوین ضوابط و مقررات و همچنین آتش نشانی خواست تا با تدوین یک برنامه جامع عملیاتی هر چه سریعتر امکان تحقق این طرح را مهیا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *