نکات ایمنی در صعود از پایه های سیمانی یا چوبی

در برخی مواقع، سیمبان های تازه کار یا حتی با تجربه، به هنگام کار بر روی پایه برق دچار سانحه و برقگرفتگی می شوند. در ادامه به برخی نکات ایمنی در صعود از پایه های سیمانی یا چوبی و کار بر آنها اشاره می شود.


برای صعود از پایه های سیمانی یا چوبی رعایت نکات زیر را باید رعایت نمود:

۱- اگر پایه چوبی باشد ابتدا از سالم بودن پایه اطمینان حاصل نموده که به این صورت عمل می نماییم: با زدن ضرباتی بوسیله چکش به قسمت تحتانی پایه و شنیدن صدای زنگ دار پایه و ملاحظه عینی از سلامت ظاهری و قسمت متصله به زمین.
۲- قبل از صعود وضعیت ظاهری پایه را در نظر گرفته و پس از انتخاب بهترین و بی خطر ترین مسیر طناب کمربند را بدور پایه بسته و پس از اطمینان از درگیر شدن کامل قلاب با حلقه ی کمربند و محکم کردن بند زیر چانه کلاه اقدام به صعود می نماییم
۳- به هنگام صعود از پایه از دستکش های کار استفاده گردد و به محض نزدیک شدن به شبکه برقدار با دستکش عایق تعویض گردند.
۴- فقط از پایه جهت صعود و تعادل استفاده کرده و از گرفتن لوازم متصل به پایه از قبیل بازو چراغ،اتریه،سیم و غیره خود داری نماییم .
۵- هرگز از پله یا نردبان فلزی استفاده نکنیم.
۶- اگر پایه چوبی بود فواصل رکاب ها را به هنگام صعود ۲۰ سانتیمتر انتخاب کنیم و از قراردادن خارهای رکاب بر روی گره چوب و سایر لوازم منصوبه بر روی پایه از قبیل تسمه اتصال زمین ، لوله کابل و غیره خودداری کنیم /
۷- در صورتی که قرار است دو نفر بر روی پایه کار کنند یک نفر صعود و پاز استقرار کامل نفر دوم صعود و جهت فرود نیز به همین نحو.
۸- در زمان عملیات صعود تک نفره به محل اعزام نشده و وجود همراه در محل لازم و مهم می باشد.
۹- حتما از لوازم و ابزار های استاندار برق استفاده کنید و از سلامت آنها اطمینان حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *