ایمنی موزه‌های کشور در برابر حریق چقدر است؟

تمام مکانیزم‌های اطفاء حریق در موزه ها قابل استفاده نیست از این رو باید میزان ایمنی موزه ها را در برابر حریق بررسی کرد.


به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛در روز‌های اخیر خبری مبنی بر آتش سوزی موزه ملی برزیل منتشر شد البته در ساعات اولیه دلیل بروز این اتفاق اعلام نشد، اما برخی از کارشناسان فرسودگی ساختمان موزه را دلیل این امر دانسته‌اند.

مسئولان فرهنگی کشورمان و دوستداران موزه‌ها با شنیدن خبر سوختن موزه ملی برزیل و آثار تاریخی جای گرفته در آن‌ها تا اندازه‌ای نگران وضعیت موزه‌های کشورمان شدند و به فکر اقداماتی برای پیشگیری از بروز آتش‌سوزی در موزه‌های کشور شدند.

با برخی از فعالان عرصه میراث فرهنگی درباره موزه برزیل صحبت کردیم که هرکدام روایت متفاوتی از بروز آتش‌سوزی در این موزه داشتند. آن‌ها باور دارند که مسئولان برخی از کشور‌های جهان سومی تلاش می‌کنند که از طریق فروش آثار موجود در موزه‌ها سود کسب کنند بنابراین در برخی از مواقع، پس از تخلیه شبانه موزه‌ها اقدام به آتش زدن ساختمان موزه می‌کنند تا هیچ کس متوجه به پشت پرده موضوع نشود.

این افراد با ذکردلایلی برای اثبات استدلال خویش گفتند که آتش سوزی موزه ملی برزیل چرا بعد از تعطیلی موزه رخ داده است؟ از سوال‌های دیگری که آن‌ها مطرح می‌کنند این است که چگونه مسئولان شهر ریو و موزه ملی برزیل هیچ اقدامی برای خروج اشیای موجود در موزه نکرده‌اند به صورتی که هم‌اکنون اعلام می‌کنند که همه آثار موجود در موزه سوخته است. در اینجا باید گفت: در برخی از فیلم‌های پخش شده مشخص است که مردم تلاش کرده‌اند برخی از آثار موجود در موزه ملی برزیل را از آتش‌سوزی نجات بدهند.

اما گذشته از تمام اما و اگرها درباره چگونگی آتش گرفتن موزه برزیل،باید به این نکته توجه کنیم که وضعیت موزه های کشورمان در شرایط مطلوبی نیست.
ما به همین بهانه به سراغ محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه‌ها رفتیم تا از وی بپرسیم که چه تدابیری برای پیشگیری از بروز آتش‌سوزی در موزه‌ها اندیشیده شده است؟

کارگر در گفتگو با خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت:ما امروز خوشحال هستیم که موزه‌هایمان به یکی از شیوه‌های اطفاء حریق مجهز هستند و کمترین آنها در واقع وجود کپسول‌های اطفاءحریق و آتش‌نشانی است که به روز می‌شوند.

وی گفت:همکاران ما آموزش‌های لازم را در موزه‌ها برای کنترل حریق آموخته‌اند، ولی موزه‌هایی که در چند سال گذشته ساخته شده‌اند و ساخته می‌شوند به بالاترین سیستم‌های اطفاءحریق مجهز شده‌اند و درباره موزه‌های قدیمی هم تلاش می‌شود که دارای اعلان و اطفاء حریق باشند.

مدیرکل امور موزه‌ها افزود:هر موزه‌ای که بازسازی می‌شود مجهز به سیستم‌های اطفاء حریق می‌شود، ولی ما بیشتر برای پیشگیری از حریق تلاش می‌کنیم چون عموم آتش‌سوزی موزه‌ها به دلیل سیستم برق و تأسیسات مرتبط با آن است از این رو سعی می‌کنیم زمینه‌های آتش‌سوزی در موزه‌ها را از بین ببریم البته مشکلاتی هم داریم مثلا اماکنی چون کاخ‌موزه‌های گلستان، سعدآباد و نیاوران را به سختی می‌توان به سیستم‌های جدید مجهز کرد، اما کارشناسان تلاش‌هایی را در این زمینه انجام می‌دهند و ما امیدواریم که این تمهیدات به گونه‌ای باشد که هیچ وقت شاهد بروز آتش‌سوزی در موزه‌ها نباشیم.

کارگر بیان کرد:استفاده از مکانیزم‌های اطفاء حریق در موزه‌ها آسان نیست، زیرا ساده‌ترین مکانیزم موجود پاشیده شدن آب به محلی است که آتش در آنجا ایجاد شده است و ما در موزه‌ها اصلا اجازه استفاده کردن از آب را نداریم. یکی دیگر از مکانیزم‌های اطفاء حریق ایجاد خلأ و تخلیه اکسیژن مکان با هدف خاموش شدن آتش است، اما موزه‌ها محل حضور انسان هستند و انسان هم با نبود اکسیژن از بین می‌رود به همین دلیل از این مکانیزم نیز نمی‌توانیم استفاده کنیم. این مشکلات برای همه موزه‌های دنیا وجود دارد، اما تلاش می‌شود که به بهترین وجه از بروز آتش‌سوزی در موزه‌ها پیشگیری شود و این اماکن از آتش‌سوزی در امان بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *