ایمنی، تخلفات ساختمانی، محیط‌زیست در صدر تذکرات شورا

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ۱۹ آذر ماه به همراه روسای کمیسیون‌های عمران و حمل‌ونقل و نظارت و حقوقی در نشست خبری با اصحاب رسانه به ارائه گزارش ۱۰۰ روزه عملکرد خود پرداختند.
به‌گفته علی اعطا، از آغاز به‌کار شورای پنجم در اول شهریور‌ماه تاکنون، ۲۸جلسه رسمی به‌صورت عادی و فوق‌العاده برگزار شده که ۲۷جلسه به‌صورت علنی و یک جلسه برای بررسی نامه‌های محرمانه نهادهای نظارتی، به‌صورت غیرعلنی برگزار شد. تصویب ۳طرح دوفوریتی، ۷طرح یک فوریتی، معرفی نمایندگان شورا برای عضویت در ۶۲ مجمع قانونی، انتخاب ۵ عضو شورا برای عضویت در ستاد هماهنگی شورایاری‌ها و ۷نفر برای عضویت در ستاد سمن‌ها ازجمله اقدامات ۱۰۰روز گذشته شورا بود که از سوی اعطا به آن اشاره شد.

به گزارش همشهری، سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه در ۱۰۰روز گذشته ۲لایحه دوفوریتی و ۲لایحه عادی نیز از طرف شهرداری به شورا ارائه شده، گفت: هم‌اکنون این لوایح در کمیسیون‌ها در دست بررسی است. وی ادامه داد: در ۲۸جلسه گذشته، اعضای شورا به‌عنوان نمایندگان شهروندان تهران، ری وتجریش و در جهت ایفای وظایف نظارتی خود، ۷۳تذکر خطاب به شهرداری و سایر دستگاه‌های اجرایی در راستای انجام وظایف قانونی‌شان مطرح کردند.

اعطا در مورد تذکرات مطرح شده، گفت: ایمنی و مدیریت بحران، ساخت‌وسازها و تخلفات ساختمانی، توجه به محیط‌زیست و لزوم حفظ باغات، لزوم حفاظت از میراث فرهنگی و مباحث مربوط به بودجه و نیروی انسانی بیشترین سهم را در تذکرات به‌خود اختصاص داده‌اند.

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در این مدت ۱۸نطق پیش از دستور در جلسات علنی شورا ارائه شده است، گفت: این نطق‌ها با هدف جلب توجه بیشتر اعضای شورا، مسئولان اجرایی و مدیران شهری به موضوع نطق، توسط اعضا ایراد شده است. به گفته اعطا، اعضای شورا طی این مدت، علاوه بر شهردار تهران و معاونان او، میزبان ۲نفر از اعضای هیأت دولت، ۳نفر از مدیران ارشد استان و ۳نفر از مسئولان سازمان‌های غیردولتی و صنفی برای ارائه گزارش در حوزه وظایفشان بوده‌اند.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه در شورای پنجم معتقدیم که مشکلات تهران با همکاری تنگاتنگ شورا، شهرداری، دولت و مجلس برطرف می‌شود، خاطرنشان ساخت: حضور اعضای هیأت دولت و مدیران ارشد اجرایی استان در جلسات رسمی شورا هم با هدف تعامل و نزدیکی دیدگاه‌ها برای برطرف کردن مشکلات شهر و برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت‌های ملی و محلی در راستای توسعه تهران است و خوشبختانه در دوره جدید مدیریت شهری با تعامل خوبی که بین دولت و مدیریت شهری برقرار است شاهد حضور شهردار تهران در جلسات هیأت دولت هستیم.

اعطا در پایان از تشکیل مجمع ۵۱نفره نمایندگان که شامل ۳۰نماینده محترم مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و ۲۱عضو شورای اسلامی شهر تهران است، خبر داد و گفت: این مجمع در این دوره تشکیل و تاکنون دو جلسه با حضور تمام اعضا برگزار شده است که نتایج این جلسات در کمیته مشترکی که در ابتدای شکل‌گیری مجمع تشکیل شده بود، پیگیری می‌شود.

بازنگری در محدوده طرح ترافیک
محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران نیز در جمع خبرنگاران به ارائه گزارش عملکرد ۱۰۰روزه کمیسیون متبوعش پرداخت. وی ضمن تأکید بر توسعه حمل‌ونقل عمومی ایمن، روان و کاهش آلودگی هوا به‌عنوان شعارهای اصلی کمیسیون عمران و حمل ونقل گفت: متأسفانه متوجه شدیم آمارهایی که مدیریت قبلی شهرداری تهران درباره سهم حمل‌ونقل عمومی در سفرها ارائه می‌کند نادرست است،

چرا که در گذشته اعلام شده بود که سهم حمل‌ونقل عمومی در سفرها ۶۳درصد است اما حالا بررسی‌ها نشان می‌دهد که با احتساب تاکسی، حمل‌ونقل عمومی سهم ۴۹درصدی را در جابه‌جایی مسافر دارد. وی همچنین با رد آمار قبلی ۳میلیون سفر روزانه با مترو گفت: حالا بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمتر از ۲میلیون سفر در روز با مترو انجام می‌شود. علیخانی بر بحث ایمنی خطوط مترو ازجمله خط۷ تأکید کرد و گفت: این خط را تا پایان ایمن‌سازی‌ متوقف کردیم و قطارهای این خط که به‌صورت قرضی از سایر خطوط گرفته شده بود را نیز به خطوط‌ اصلی‌شان بازگرداندیم.

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران تکمیل خطوط یک تا ۷ را نیازمند ۲۲هزار میلیارد تومان اعتبار دانست و گفت: باید اعلام کنم که ما خط۸ مترو نداریم و آنچه به‌عنوان خط۸ افتتاح شده در واقع ادامه خط یک است که به‌جای خط۸، جا زده شده است. به گفته علیخانی برای خرید ۲۰۰۰واگن، ۱۰هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است که با بودجه فعلی شهرداری ۱۰سال طول می‌کشد تا کامل شود بنابراین یا باید ۱۰سال صبر کنیم یا باید به فکر شیوه‌های درآمدی دیگر همچون فاینانس باشیم.

وی یکی از راه‌های کسب درآمد برای شهرداری را بازنگری در محدوده طرح ترافیک اعلام کرد و گفت: محدوده فعلی طرح ترافیک طی ۳۷سال گذشته هیچ تغییری نداشته است و از اشکالات آن بی‌عدالتی و توزیع نامناسب است که در حال بازنگری آن هستیم که البته دراین بازنگری بحث افزایش قیمت مطرح نیست و حتی ممکن است قیمت‌ها نیز کاهش یابد. علیخانی در توضیح این طرح جدید گفت: درآمد شهرداری از این محل حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰میلیارد تومان است که نصف حقوق پرداختی هر‌ماه کارکنان شهرداری است.

دومین طرحی که از سوی کمیسیون عمران شورای شهر در دست بررسی است ساماندهی پارک حاشیه‌ای در سطح شهر تهران است. علیخانی در این‌باره نیزگفت: این دو طرح تا ‌ماه آینده به صحن علنی شورای شهر می‌آید. وی در پاسخ به سؤالی درمورد استفاده از سایر مدل‌های حمل‌ونقلی همچون LRT گفت: به‌نظر من LRT بهتر از BRT فعلی است، البته اولویت ما با مترو است اما در کنار مترو احداث LRT به شرط تأمین منابع بلامانع است.

وی همچنین در مورد انتصابات اخیر شهردار تهران نیز گفت: هر چند که انتصابات خوبی انجام شده اما در برخی انتصابات انتظارات مردم، رأی دهندگان و… برآورده نشده است هر چند که ما محدودیت‌ها و مشکلات را می‌دانیم که برخی نیروها به‌صورت فله‌ای وارد سیستم شده‌اند که حالا حتی برای تأمین حقوق ماهانه آنها دارای مشکل هستیم اما معتقدیم مدیریت جدید شهرداری به جای استفاده از نیروهای بازنشسته و از کار افتاده می‌توانست از جوانان خلاق استفاده کند. وی افزود: اعضای شورا در مورد این موضوع با یکدیگر همصدا هستند اما برخی ترجیح می‌دهند به‌صورت خصوصی با شهردار تهران صحبت کرده و برخی همچون من وقتی می‌بینیم تأثیری ندارد در حضور رسانه‌ها انتقاد می‌کنیم.

تشکیل کمیته حقوق شهروندی در شورای شهر
ابراهیم امینی، نایب‌رئیس شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی هم دیروز به ارائه گزارش ۱۰۰روزه عملکرد کمیسیون مربوطه‌اش پرداخت. وی ابتدا از تشکیل کمیته حقوق شهروندی درزیر مجموعه کمیسیون حقوقی و نظارت سخن گفت و افزود: دراینجا بحث آموزش حقوق شهروندی در شورایاری‌ها، فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ در اولویت قرار دارد. امینی با ابراز تأسف بابت اینکه جایگاه حقوقی شورای شهر هنوز مشخص نیست، گفت:

یکی از چالش‌های ما در همین بخش است که باعث شده تا شیوه تعامل شوراها با شهرداری مشخص نباشد. وی با اشاره به اینکه از شورای اول شهر تهران مصوبه‌ای داریم مبنی بر اینکه شهردار باید معاونین و شهرداران مناطق و حتی روسای سازمان‌ها را براساس رأی اعتماد اعضای شورای شهر تهران انتخاب کند، گفت:

این مصوبه در این سال‌ها اجرا نشده است، متأسفانه ابزارهای لازم شورا برای انجام وظایف قانونی‌اش مشخص نیست که امیدواریم در این زمینه بتوانیم در این دوره اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. امینی همچنین از نبود ابزار نظارتی یا دیوان محاسبات برای شورای شهر به‌منظور نظارت بر بودجه شهرداری گلایه کرد و گفت:

این امر باعث شده تا به‌طور معمول بیش از ۵۰درصد از بودجه شهرداری دچار انحراف باشد که البته امیدواریم با تشکیل نهاد مستقلی تحت عنوان دیوان محاسبات شهر نظارت بر هزینه‌کرد بودجه شهرداری فراهم شود. وی همچنین نسبت به نبود خزانه واحد در شهرداری نیز انتقاد کرد و گفت: ما تا زمانی که خزانه واحد در شهرداری نداشته باشیم شاهد فساد مالی هستیم و باید به‌زودی این خزانه واحد در شهرداری شکل بگیرد تا تمامی درآمدهای شهرداری به یک حساب واحد واریز شود. رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی در ادامه از تدوین آیین‌نامه مکاتبات اعضای شورای شهر تهران سخن گفت و افزود: به‌دنبال تهیه این آیین‌نامه هستیم تا اعضا از نحوه مکاتبات خود مطلع باشند که به‌زودی در صحن علنی مطرح خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *